Pierwsze zabiegi urologiczne z użyciem lasera holmowego w BCO - [FOTO]

  • 29.04.2021, 15:05 (aktualizacja 29.04.2021, 15:16)
  • Tylko dobre informacje
Pierwsze zabiegi urologiczne z użyciem lasera holmowego w BCO - [FOTO]
Urolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) szkolili się pod okiem dr Michała Suta, specjalisty urologa pracującego przez ostatnie kilkanaście lat w Wielkiej Brytanii m. in. w Cambridge University Hospital, aktualnie pracującego w MSWiA w Gdańsku. Doktor Michał Sut jest ekspertem w zabiegach urologicznych z wykorzystaniem lasera holmowego. Pierwsze zabiegi z użyciem nowoczesnego sprzętu przeprowadzono w czwartek.

BCO jest na etapie testowania użyczonego sprzętu, który gwarantuje mała inwazyjność zabiegu:

- Zgadzam się, zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli nam urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Brodawczakowate guzy nerek, w początkowym stopniu zaawansowania, można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użycia giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów pęcherza moczowego. Nowoczesny laser holmowy cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dniapodkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.

Dr Michał Sut specjalizuje się w urologii endoskopowej, głównie w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego i kamicy układu moczowego przy użyciu nowoczesnych metod małoinwazyjnych. Dr Sut wymienia główne korzyści płynące z wykorzystywania lasera holmowego w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (enukleacja HoLEP) i leczeniu kamicy układu moczowego:

- Istnieje wiele laserów medycznych, część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem. Poza wskazaniami onkologicznymi, o których mówił Pan Doktor Ciemerych, laser ten można wykorzystywać także aby wysoce skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu kamieni nerkowych oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu. Wysokiej mocy laser holmowy, pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie, bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych. Lasera holmowego będziemy używać także w celu enukleacji prostaty, czyli najefektywniejszego zabiegu w tej grupie, w trakcie którego znowu bez potrzeby jakichkolwiek cięć przez skórę, możemy usunąć rozrośniętą prostatę bez względu na jej rozmiar. Oba zabiegi można przeprowadzać w trybie chirurgii dnia jednego, a nawet ambulatoryjnie.

Pododdział Urologii BCO funkcjonuje od września 2020 roku. Zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet. Od 1 marca 2020 roku, czyli od momentu obowiązywania umowy z NFZ, z zakresu urologii wykonano ok. 140 zabiegów, natomiast w I kwartale bieżącego roku 115. W BCO działa także poradnia urologiczna. Tylko w minionym roku urolodzy udzielili ponad 2700 porad, to czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019 (650 porad). Na wizytę u specjalisty wymagane jest skierowanie.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe