Parlament Europejski przegłosował "paszporty szczepionkowe". Co to oznacza

  • 30.04.2021, 09:00 (aktualizacja 30.04.2021, 09:09)
  • News4Media
Parlament Europejski przegłosował "paszporty szczepionkowe". Co to oznacza fot. iStock
Parlament Europejski zgodził się na certyfikat potwierdzający prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Ma on obowiązywać przez 12 miesięcy, nie dłużej.

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub wynik jej testu na obecność SARS-CoV-2 jest negatywny albo jest ozdrowieńcem. 

Posłowie Parlamentu Europejskiego zgodzili się na to, że certyfikaty nie będą służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.

 

Bez dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu i z bezpłatnymi testami na COVID-19

Zdaniem Parlamentu każdy, kto będzie posiadał taki certyfikat, nie powinien już podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje Unii Europejskiej powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

 

Zgodność z inicjatywami krajowymi

Parlament Europejski chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych.

Posłowie Parlamentu Europejskiego uważają, że państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa wydane w innych państwach Unii dla osób zaszczepionych specyfikiem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków, czyli obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen.

 

Czekają nas negocjacje

Aby propozycja stała się prawem, wymagane jest jeszcze uzgodnienie wspólnego stanowiska przez PE i unijną Radę, czyli rządy państw UE. Zdecydują o tym najprawdopodobniej najbliższe tygodnie.  Celem jest osiągnięcie porozumienia przed letnim sezonem turystycznym.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe