Kronika Województwa Podlaskiego odc.667 - [VIDEO]

  • 30.04.2021, 18:01 (aktualizacja 30.04.2021, 18:18)
  • Tylko dobre informacje
Kronika Województwa Podlaskiego odc.667 - [VIDEO]
Miniony tydzień w województwie podlaskim.

WYDARZENIE

Zakończyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków pod przewodnictwem Województwa Podlaskiego

Drugie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w ramach trwającej prezydencji Województwa Podlaskiego otworzył marszałek Artur Kosicki. Obrady gremium, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbywały się online.

Wśród tematów, które były poruszone znalazły się m.in.: projekty programów krajowych na lata 2021-2027, 16. Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021, psychiatria dzieci i młodzieży po roku pandemii SARS-CoV-2 czy dobre praktyki i możliwości pozyskania funduszy z programu LIFE.

Jednak trwająca pandemia i jej wpływ na rodziny w tym młodzież to ważny temat tego konwentu. Zamknięcie szkół, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, a często też narażenie na przemoc w rodzinie, problemy finansowe rodzin, ale też śmierć bliskich – to jedne z głównych czynników ryzyka wystąpienia problemów psychicznych, na które narażona jest młodzież podczas pandemii.

Zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży to „tykająca bomba” zgodnie przyznawali uczestnicy konwentu. Dlatego Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zwróciła uwagę, że należy tworzyć środowiska wsparcia psychologicznego i włączać w nie też nauczycieli.

W ramach przewodnictwa Województwa Podlaskiego odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie Konwentu Marszałków. Zaplanowane jest na czerwiec, mamy nadzieję, że będzie już możliwość spotkania nie on line, ale w gościnnych progach województwa podlaskiego.

 

ZDROWIE

Punkty masowych szczepień w województwie

Urząd Marszałkowski wspomaga akcję masowych szczepień w województwie. Powstają one we współpracy z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą.

Sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania do szczepień powszechnych w naszym województwie. W Łomży, na tę chwilę, zostały wyznaczone trzy lokalizacje. Pierwsza z nich to Punkt Szczepień Masowych tworzony w Szkole Podstawowej nr 1w Łomży przy współpracy Szpitala Wojewódzkiego z Urzędem Miasta.

Drugi Punkt Szczepień Masowych został zgłoszony przez Urząd Marszałkowski w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Powstaje w lokalizacji obecnego punktu szczepień.

Kolejny masowy punkt szczepień powstał w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Tutaj również wszystko jest gotowe i od 12 maja można już rejestrować się na szczepienia.

Hale sportowe w naszym województwie również przekształcane są, by służyć jako punkty szczepień dla mieszkańców. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży stanęli do dyspozycji marszałka w Hali Sportowej w Piątnicy, w tym punkcie będą pracowały dwa zespoły szczepiące, zespół ratowników medycznych, a miejsce zabezpieczać będzie karetka pogotowia.

Wśród podmiotów leczniczych, które podlegają Samorządowi Województwa Podlaskiego i zgłosiły się do przeprowadzania szczepień masowych znajdują się: Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży

 

 

INWESTYCJA

8 milionów złotych dla szpitala w Zambrowie

Utworzenie i doposażenie oddziału neurologii oraz utworzenie poradni neurologicznej w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie umożliwi dofinansowanie z funduszy europejskich. W obecnej kadencji przekazaliśmy szpitalom około 34 milionów złotych, zarówno na inwestycje, jak i walkę z pandemią powiedział marszałek Artur Kosicki.

To ważny projekt dla szpitala w Zambrowie, zwłaszcza, że wynika z mapy potrzeb, a najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów.

Pacjenci szpitala zyskają lepszy dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz leczenia uzupełniającego, czyli rehabilitacji oraz kompleksowej opieki ambulatoryjnej.

Mapa potrzeb zdrowotnych, to dokumenty, które zawierają dane demograficzne i epidemiologiczne, ale przed wszystkim dane dotyczące realizowanych świadczeń. Na mapie potrzeb naszego województwa nalazł się Zambrów. To szczególnie ważne, bo w czasie pandemii jest coraz więcej osób, które mają schorzenia neurologiczne w wyniku przejścia choroby COVID-19.

Cały projekt będzie kosztować ponad 10 milionów złotych, z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to blisko 8 milionów złotych. Nowy oddział i poradnia będą gotowe w połowie 2023 roku.

WYDARZENIE

Odbyła się XXX sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego, której obrady odbywały się zdalnie Podjętych zostało Kilka uchwał między innymi:

- Dodatkowe ponad 11 mln zł dotacji z budżetu województwa wesprze inwestycje kilkunastu podlaskich samorządów

- Prawie 300 jednostek OSP z dofinansowaniem z budżetu województwa

- Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

O tym w majowej Kronice Województwa Podlaskiego

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe