Jak chorowali Polacy w 2020 roku? - [VIDEO]

  • 13.05.2021, 12:46 (aktualizacja 13.05.2021, 15:30)
  • Katarzyna Krupicka
Jak chorowali Polacy w 2020 roku? - [VIDEO]
Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz każdej specjalizacji, jeżeli uzna, że problem zdrowotny, który dotknął jego pacjenta nie pozwala na wykonywanie pracy. Dokument ten jest również podstawą do pobierania zasiłku chorobowego czy też wynagrodzenia za czas choroby. Usprawiedliwia także nieobecność pracownika w pracy. Prawo do wypłaty chorobowego uzyskają osoby, które samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy odprowadzają składkę chorobową. Takich zwolnień z tytułu choroby własnej w 2020r. w całym kraju zostało wystawionych ponad 22 mln, a w województwie podlaskim blisko 509 tys.

 - W przypadku koronawirusa e-ZLA jest wydawane, gdy osoba chora została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. Po zakończeniu izolacji rekonwalescent musi wrócić do pracy, chyba, że dostał zwolnienie lekarskie na kolejny okres. Zaświadczeń lekarskich z tytułu COVID-19 w ubiegłym roku w Polsce było 642 tys. w tym w  naszym regionie 14,6 tys.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

 

Ponieważ podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego w przypadku izolacji w warunkach domowych jest informacja z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, którą ZUS pobiera i przekazuje pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil na PUE ZUS, to osoby zarażone nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. To właśnie brak potrzeby wystawiania zwolnienia  w przypadku chorych przebywających w izolacji domowej spowodował, że liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej w 2020 roku w kraju  była mniejsza niż 2019 o 3 mln, a w województwie podlaskim o 59 tys.

- Bez względu na to, czy jest to izolacja czy też lekarz wystawił dokument o niezdolności do pracy należy  pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie niestawienia się w pracy. Informacja ta może  zostać przekazana na przykład telefonicznie lub mailowo - dodaje rzeczniczka.

Gdy świadczenie chorobowe wypłacane jest przez ZUS, wówczas ubezpieczony musi złożyć stosowny wniosek o zasiłek chorobowy bezpośrednio do Zakładu lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE. W sytuacji gdy świadczenie wypłaca pracodawca do wypłaty „chorobowego” wystarczy informacja o izolacji, która znajduje się na PUE ZUS w panelu Płatnika w zakładce [Kwarantanna, izolacja domowa]. Jeśli zdarzy się, że na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne te informacje, to ubezpieczony w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej izolacji w warunkach domowych powinien złożyć swojemu pracodawcy pisemne oświadczenie.

- W oświadczeniu trzeba potwierdzić, że odbyliśmy obowiązkową izolację w warunkach domowych. Dokument ten stanowi podstawę do wypłaty świadczeń w razie choroby przez płatnika składek po potwierdzeniu informacji zawartych w oświadczeniu w Państwowej Inspekcji Sanitarnej  - wskazuje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe