Średnia emerytura w Polsce i w Podlaskiem w 2020 roku -[VIDEO]

  • 16.05.2021, 15:40
  • Tylko dobre informacje
Średnia emerytura w Polsce i w Podlaskiem w 2020 roku -[VIDEO]
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za rok 2020 wynika, że średnia emerytura w Polsce to prawie 2 500 zł. Najwyższa przeciętna emerytura notowana jest w województwie śląskim i wynosi 2 950 zł miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że taka średnia jest spowodowana dość wysokimi świadczeniami górniczymi. Natomiast najniższa średnia emerytury jest województwie podkarpackim i wynosi 2 217 zł miesięcznie. W województwie podlaskim to kwota 2 244 zł brutto.

- Wysokość wypłacanych świadczeń z roku na rok rośnie. Jest to spowodowane coroczną marcową waloryzacją, jak również faktem, że emeryci nawet gdy już pobierają świadczenia, bardzo często pracują zawodowo i po określonym czasie, mogą doliczyć staż pracy lub składki - w zależności od tego jaki wariant im przysługuje. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

 

W 2019 roku przeciętna emerytura w naszym regionie wynosiła 2 130 zł, zatem  po roku wzrosła o 114 zł. Liczba seniorów, którym białostocki ZUS na koniec 2020 roku wypłacał świadczenie  to 156 tys. czyli o prawie 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Natomiast  w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emerytury 6 milionom osób, a łączna suma wypłacanych emerytur to 45,1 mln zł. Do nestorów z województwie podlaskim z tej puli trafia kwota 1,1 mln.

Im później przejdziemy na emeryturę, tym jej wysokość będzie wyższa. Wartość świadczenia jest bowiem uzależniona od sumy opłaconych i zwaloryzowanych składek emerytalnych jak również kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz średniego dalszego trwania życia.

Wiek emerytalny w naszym kraju wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu można zdecydować o przejściu na emeryturę lub kontynuowaniu aktywności zawodowej.

- W 2020 roku wnioski o przyznanie emerytury po raz pierwszy w placówkach podlegających Oddziałowi ZUS w Białymstoku złożyło 14 tys. osób, zaś rok wcześniej o 1 tyś więcej. Tendencja ta jest taka sama w całym kraju. Liczba wniosków o przyznanie emerytury w 2019 roku wyniosła 512 tys. a w ubiegłym roku 480 tys. czyli o ponad 32 tys. mniej.- dodaje rzeczniczka.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe