Kronika Województwa Podlaskiego odc. 669 - [VIDEO]

  • 14.05.2021, 16:41 (aktualizacja 14.05.2021, 17:11)
  • Red
kronika-wojewodztwa-podlaskiego-odc-669-logo.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Miniony tydzień w województwie

FUNDUSZE EUROPEJSKIE

Więcej pieniędzy na inwestycje podlaskich samorządów

Dodatkowe ponad 11 mln zł dotacji z budżetu województwa wesprze inwestycje dziewiętnastu podlaskich samorządów – tak zdecydowali radni podczas ostatniej sesji sejmiku województwa. Oznacza to jeszcze więcej zrealizowanych lokalnych projektów.

Spośród dotacji przyznanych podczas sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego, zdecydowanie najwięcej dotyczy inwestycji infrastrukturalnych. To projekty, które poprawią jakość i bezpieczeństwo mieszkańców gmin.

Gmina Łomża otrzyma 150 tys. złotych na oświetlenie przy ul. Młynarskiej w Konarzycach oraz 250 tys. złotych na budowę drogi przy ul. Bocianiej w Podgórzu.

 

Remonty i przebudowy budynków szkolnych i gminnych, to kolejna duża grupa dotowanych inwestycji. O rewitalizacji placu przy szkole podstawowej im. Dariusa i Girenasa w Puńsku, który stanie się częścią kompleksu oświatowo – kulturalno - sportowego rozmawialiśmy z wójtem gminy Puńsk, której 80% mieszkańców stanowi litewska mniejszość narodowa.

W tym roku inwestycje samorządów terytorialnych z naszego regionu zostały dotowane z budżetu województwa kwotą blisko 22 mln zł.

ZDROWIE

Ponad 5 mln zł na rozbudowę szpitala w Kolnie

Zarząd województwa podlaskiego udzielił dotacji z funduszy europejskich Szpitalowi Ogólnemu w Kolnie. W Szpitalu dokończony będzie remont oddziału wewnętrznego, natomiast oddział psychiatryczny zyska zupełnie nowe oblicze i przekształci się w Centrum Zdrowia Psychicznego. Dotacja pozwoli również na zakup sprzętu medycznego.

Szpitalne oddziały oraz teren wokół szpitala dzięki pozyskiwanym funduszom i dotacjom zmienia się każdego roku.

Dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie doskonale zna potrzeby placówki, kolejna inwestycja to lepsza diagnostyka i wyższa jakość leczenia pacjentów.  

Inwestycja zakończy się w marcu 2023 roku. Jej koszt to prawie  6 i pół mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie 5,1 mln zł.

FUNDUSZE  EUROPEJSKIE

Kolejnych 400 firm otrzyma dotacje na kapitał obrotowy

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dofinansowanie z funduszy europejskich dla 400 podlaskich firm na sfinansowanie kapitału obrotowego, czyli działalności bieżącej. Otrzymają one 12,2 mln zł. To kolejne firmy, które uzyskają wsparcie w tym konkursie.

Nabór stanowi trzecią część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, który utworzył Zarząd Województwa Podlaskiego, aby chronić podlaskie firmy przed negatywnymi skutkami COVID-19. Do tej pory, w ramach tego pakietu, przedsiębiorcy otrzymali blisko 210 mln zł przeznaczonych na dopłaty do wynagrodzeń,  na nieoprocentowane pożyczki, w dwóch edycjach na dofinansowanie kapitału obrotowego i na tzw. bon antywirusowy. W sumie z tych różnych form pomocy skorzystało do tej pory około 11 tysięcy firm.

SPORT

Podlaskie gospodarzem XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2022 w Sportach Halowych

Zawodnicy 12 dyscyplin sportowych zawitają w przyszłym roku do województwa podlaskiego, by rywalizować o mistrzowskie tytuły w sportach halowych. Taką decyzję podjął prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Samorządy z naszego województwa są zaproszone do współpracy.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest od 1995 roku. Od 2012 roku ma formułę zawodów w sportach zimowych, halowych i letnich. Poprzednie zawody w sportach halowych odbyły się w województwie lubelskim, w tym roku odbędą się w okresie czerwiec-sierpień w województwie łódzkim.

ROLNICTWO

Konkurs plastyczny z nagrodami

Choć jeden dzień pszczołą być to konkurs plastyczny, w którym mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. O szczegółach konkursu Stanisław Derehajło wicemarszałek województwa podlaskiego

Przypomnijmy: Prace należy wysłać do 31.05.2021 r. (liczy się data wpływu do urzędu), na adres organizatora, czyli Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok.

 

KULTURA

DYPLOMY 2020/2021

WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH UCZNIÓW PAŃSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH
IM. ARTURA GROTTGERA W SUPRAŚLU

Wystawa prezentowana od 13 maja do 30 czerwca 2021 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Uzupełnieniem wystawy są aneksy z rysunku i malarstwa – pejzaże, portrety, kolaże rysunkowe, poliptyk malarski.

 

 

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe