Łomżyńska logistyka w ćwiczeniach DRAGON-21

  • 17.05.2021, 10:36
  • Red
Łomżyńska logistyka w ćwiczeniach DRAGON-21 wojsko-polskie.pl
Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w czerwcu odbędą się w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-21. Istotną rolę odegrają w nich 18 Dywizja Zmechanizowana i stanowiący jej część 18. Łomżyński Pułk Logistyczny.

„Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-21 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego RSZ i jedno z kluczowych wydarzeń szkoleniowych tego roku. Jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest sprawne przygotowanie i  zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym”: - podaje portal wojsko-polskie.pl.     

Jak wynika z informacji, Dragon-21  odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni. Część lądowa ćwiczeń rozegra się głównie na poligonach w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Dęba i OSPWL Orzysz, a także w tak zwanym terenie przygodnym poza poligonami. Pozostałe epizody i zadania realizowane będą w przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich MW w rejonie Bałtyku Południowego.

W ćwiczeniu uczestniczyć będzie około 9400 polskich żołnierzy i około 800 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. Głównymi ćwiczącymi będą 18. Dywizja Zmechanizowana (18.DZ) i 16 Dywizja Zmechanizowana (16.DZ). 

Jak informuje portal. defence24.pl, najbardziej w szkolenie będzie zaangażowana 18 Dywizja Zmechanizowana dowodzona przez generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego, zwana „Żelazną Dywizją” wraz z 16 Dywizją Zmechanizowaną. Nie oznacza to, że pozostałe wydzielone jednostki podległe DGRSZ nie wezmą udziału w „DRAGON-21”. Zostaną one tymczasowo podporządkowane „Żelaznej Dywizji”. Dowództwo 18.DZ podczas ćwiczenia zostanie poddane certyfikacji - sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia do planowania i organizowania walki, nawiązywania współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb. Do realizacji zadań 18 dywizja dysponuje trzema brygadami: 1. Brygadą Pancerną, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz 19. Brygadą Zmechanizowaną, a także  18. Łomżyńskim Pułkiem Logistycznym (dowódca pułkownik Paweł Gałązka) i batalionem dowodzenia. Ćwiczenie DRAGON-21 jest ćwiczeniem narodowym z udziałem sił sojuszniczych NATO. Ma na celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych oraz osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego.

„Wszystkie zamierzenia szkoleniowe obejmują szerokie spektrum wymagań współczesnego teatru działań i mają pokazać  wzrastający narodowy potencjał obronny. U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia, zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym” – informuje wojsko-polskie.pl.

Dragon-21 potrwa od 2 do 18 czerwca. Poprzednie tego rodzaju ćwiczenia odbyły się w 2019 roku, a w 2017 ich elementem była budowa mostu pontonowego na Narwi koło Nowogrodu i przeprawa jednostek z ciężkim sprzętem.    

 

red_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe