II Bieg Grand Prix „Aktywna Piątka Gminy Łomża za nami - [VIDEO]

  • 17.05.2021, 17:37 (aktualizacja 18.05.2021, 15:21)
  • Red
II Bieg Grand Prix „Aktywna Piątka Gminy Łomża za nami - [VIDEO]
Zawodowi sportowcy, ale także pasjonaci aktywności mawiają, że uprawianie ćwiczeń fizycznych to największa inwestycja w siebie. Doskonałym tego przykładem są miłośnicy biegania, w różnym wieku, i z różnych stron świata, którzy w minioną niedzielę zgromadzili się Jednaczewie, w gminie Łomża. Wszystko za sprawą II biegu Grand Prix ,,Aktywna Piątka Gminy Łomża”.

- W końcu na świeżym powietrzu widzimy wszystkich bez maseczek. W Jednaczewie spotykamy się na jednym z pięciu biegów w ramach Grand Prix ,,Aktywna Piątka Gminy Łomża”. Jest to impreza współfinansowana, i objęta honorowym patronatem przez marszałka województwa podlaskiego, a organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem “Biegamy dla Zdrowia”. Ma ona na celu przede wszystkim promocję aktywnego trybu życia. Wszyscy dotkliwie odczuliśmy pandemię, kiedy to byliśmy zamknięci w domach – przyznaje Piotr Kłys, wójt gminy Łomża. - W sumie 150 osób wzięło czynny udział w tej imprezie – dodaje.

 

 

Gmina we współpracy ze Stowarzyszeniem “Biegamy dla Zdrowia” zorganizowała w tym roku drugi już taki bieg. Pierwszy ,,Bieg po miód” odbył się w lutym w Giełczynie.

- Już czujemy ten powiew powrotu do normalności.  U nas może startować każdy kto ma ochotę. Zapraszamy wszystkich. Biegamy przede wszystkim dla siebie. Jeśli ktoś będzie chciał się do nas przyłączyć to wystarczy się odezwać, a my pomożemy i odpowiednio zachęcimy. Trzeba po prostu chcieć wyjść z domu  – wyjaśnia Mariusz Niziński ze Stowarzyszenia “Biegamy dla Zdrowia”.

Zanim 150 zawodników stawiło się na starcie biegu zapytaliśmy uczestników o ich kondycję i motywację do biegania.

- To jest wielka przygoda. Ja osobiście bardzo lubię biegać. Jak się zacznie, to później człowiek przepada na dobre – przekonuje Andrzej Kolasa z Warszawy. -  Córka na studiach miała epizod z bieganiem. Pomyślałem, że nie jestem gorszy.  Na początku było ciężko, mało płuc nie wyplułem. Ale z każdym razem było coraz lepiej. I jesienią pobiegłem pierwszy maraton, a biegać zacząłem wiosną. I tak biegam już 8 lat – mówi z kolei Jerzy Gieraga z Łomży.

Kiedy II Bieg Grand Prix „Aktywna Piątka Gminy Łomża” wystartował, uczestnicy schłodzeni zostali ciepłym majowym deszczem, a do pokonania mieli dystans 10 km. Trasa biegu Stacha Konwy to malownicze tereny Ziemi Łomżyńskiej, 7 km asfalt i 3 km drogi gruntowe. Pierwsi biegacze, dopingowani przez rodziny i przyjaciół, pojawili się na mecie po pół godzinie.

- Trasa płaska i bardzo szybka. Jak dla mnie super. Bieganie polecam każdemu. Coś wspaniałego – relacjonował na mecie Adam Szydlik.

Jak się okazuje ani wiek, ani przewlekłe choroby nie są przeszkodą, by aktywnie uprawiać sport taki jak biegi przełajowe i by brać udział w maratonach. Wiemy o tym, bo przekonywał nas najstarszy uczestnik biegu oraz chory na cukrzycę I stopnia sympatyczny mieszkaniec Ostrołęki.

- Jest takie powiedzenie: ,,W zdrowym ciele zdrowy duch, a gdzie zdrowy duch tam siła za dwóch”. Bieg powoduje, że człowiek dba o swoje zdrowie, ale także kształtuje charakter. Zauważyłem, że odkąd biegam łatwiej mi poradzić sobie z chorobą. A na cukrzycę choruję od dzieciństwa – tłumaczy Dariusz Regulski.

Wydarzenie dofinansowane zostało przez województwo podlaskie, a marszałek województwa objął je honorowym patronatem w Jednaczewie urząd marszałkowski reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

- Województwo podlaskie bardzo chętnie wspiera tego typu działania. Wspaniała impreza, którą trzeba kontynuować. Gratuluję wszystkim, którzy ten bieg przebiegli. Tu nie ma przegranych, wszyscy są zwycięzcami – przekonywał marszałek Marek Olbryś. 

Kiedy wszystkie wyniki zostały podliczone, biegacze posilili się, odpoczęli i upewnili się, że są na liście, nastąpiło tradycyjne wręczanie pucharów we wszystkich kategoriach. Ten majowy weekend z pewnością mile wspominać będą uczestnicy biegu, ale również społeczność Gminy Łomża, bowiem spotkanie miłośników biegania to także rodzinny festyn. Były konkursy, zabawy dla najmłodszych, grochówka przygotowana przez OSP ze Starych Kupisk, ale przede wszystkim to okazja do spotkania na świeżym powietrzu na gościnnej Ziemi Łomżyńskiej i już bez maseczek.

Przed nami jeszcze trzy biegi z ,,Aktywnej Piątki Gminy Łomża”:

- 8 sierpnia 2021 r. „II Bieg na Królową Bonę” w Starej Łomży nad Rzeką połączony będzie z ogólnopolskim „Biegiem Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m.


- 10 października 2021 r. "Bieg Strażaka" w Pniewie

- 14 listopada 2021 r. "Bieg Niepodległości" w Giełczynie.

Zapisy na poszczególne biegi odbywają się poprzez stronę: https://elektronicznezapisy.pl/.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe