Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kronika Województwa Podlaskiego #670 - [VIDEO]

Miniony tydzień w województwie podlaskim
Kronika Województwa Podlaskiego #670 - [VIDEO]

 

REGION I GOSPODARKA

Centrum wystawowe Pronar w Siemiatyczach już otwarte

Pronar Narew to krajowy lider w produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych, recyklingowych i komunalnych. Natomiast jego prezes Sergiusz Martuniuk to wizjoner, który dostosowuje strategię rozwoju do warunków rynkowych. Odwoływane na całym świecie targi oraz restrykcje związane z podróżowaniem sprawiają, że sprzedaż przybiera coraz bardziej niekonwencjonalne formy. Dlatego firma uruchomiła przy fabryce w Siemiatyczach własne Centrum Wystawowe Pronar.

Obecni na otwarciu podlascy samorządowcy nie szczędzili pochwał pod adresem prezesa i pracowników firmy Pronar. Marszałek Artur Kosicki nazwał firmę perłą na mapie gospodarczej świata.

 

Zachwytu i gratulacji tego dnia nie brakowało. Wizyty w Centrum Wystawowym gości z całego świata to wymierne korzyści dla województwa podlaskiego. Mowa tu przede wszystkim o promocji regionu, w którym Pronar prowadzi swoją działalność

 

Pronar jest liczącym się w świecie producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. Bezkonkurencyjny rozwój firmy nie jest przypadkowy. Jaki jest zatem przepis na sukces? Zapytaliśmy o to twórcę koncernu Pronar Sergiusza Martyniuka

 

Firma Pronar powstała w 1988 roku. Jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej. Posiada blisko 50-procentowy udział w polskim rynku. Jest liczącym się w świecie producentem kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych. Firma Pronar ma osiem fabryk: w Strabli, Hajnówce, Białymstoku, Narewce, Siemiatyczach i trzy fabryki w Narwi. Zatrudnia ponad 2200 pracowników. Prowadzi działalność międzynarodową i posiada miano lidera wielu branż.

 

EDUKACJA

Święto podlaskich bibliotekarzy w Książnicy Podlaskiej

W maju obchodzimy Światowy Dzień Książki oraz Dzień Bibliotekarza. To doskonała sposobność, by nagrodzić tych, którym rozwój czytelnictwa w naszym województwie leży na sercu. Prof. Dariusz Kulesza – filolog, dyrektor Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku i Anna Kietlińska – prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zostali laureatami Nagrody Srebrnej Róży za 2019 i 2020 rok.

Srebrna Róża to wyróżnienie przyznawane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku od 1999 roku. Otrzymują ją osoby i instytucje zasłużone na rzecz bibliotek województwa podlaskiego.

 W tym roku statuetki i dyplomy Srebrnej Róży wręczono za rok 2019 i 2020. Powodem takiej kumulacji roczników jest pandemia, z powodu której w ubiegłym roku uroczystości nie odbyły się. Prof. Dariusz Kulesza, został wyróżniony „za tworzenie w Książnicy Podlaskiej prawdziwie intelektualnej atmosfery i propagowanie ducha humanizmu

Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”, otrzymała natomiast statuetkę Srebrnej Róży „za zaangażowanie w promocję czytelnictwa oraz literatury polskiej – w tym Książnicy Podlaskiej – poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej”.

Podczas uroczystości zostały też ogłoszone wyniki konkursu na Bibliotekarza Roku. Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020 została Renata Igielska - kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Natomiast Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymały: Małgorzata Rokicka-Szymańska - kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, Przewodnicząca Podlaskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Wiesława Kłosińska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża oraz Przewodnicząca Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w regionie podlegającą samorządowi województwa podlaskiego. Oprócz głównej siedziby ma 16 filii na terenie miasta.

 

SPORT I TURYSTYKA

II Bieg Grand Prix „Aktywna Piątka Gminy Łomża” w Jednaczewie

Zawodowi sportowcy, ale także pasjonaci aktywności mawiają, że uprawianie ćwiczeń fizycznych to największa inwestycja w siebie. Doskonałym tego przykładem są miłośnicy biegania, w różnym wieku, i z różnych stron świata, którzy zgromadzili się Jednaczewie, w gminie Łomża. Wszystko za sprawą II biegu Grand Prix ,,Aktywna Piątka Gminy Łomża”.

To drugi bieg, który gmina zorganizowała we współpracy ze Stowarzyszeniem “Biegamy dla Zdrowia”, poprzedni - ,,Bieg po miód” odbył się w lutym w Giełczynie.

Wydarzenie dofinansowane zostało przez województwo podlaskie, a marszałek województwa objął je honorowym patronatem. W Jednaczewie urząd marszałkowski reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

150 zawodników stawiło się na starcie biegu i wszyscy go ukończyli. Zapytaliśmy uczestników o ich motywację do biegania.

Ten majowy weekend z pewnością mile wspominać będą uczestnicy biegu, ale również społeczność Gminy Łomża. Dlaczego? Spotkanie miłośników biegania to także rodzinny festyn. Były konkursy, zabawy dla najmłodszych, grochówka przygotowana przez OSP ze Starych Kupisk, ale przede wszystkim to okazja do spotkania na świeżym powietrzu na gościnnej Ziemi Łomżyńskiej już bez maseczek.

Przed nami jeszcze trzy biegi z ,,Aktywnej Piątki Gminy Łomża”:

Zapisy na poszczególne biegi odbywają się poprzez stronę: https://elektronicznezapisy.pl/.

 

REGION

Nowe radiowozy i łódź patrolowa z dotacją z budżetu województwa

335 tys. zł przekazał Podlaskiej Policji Zarząd Województwa Podlaskiego na zakup czterech nowych radiowozów oraz łodzi patrolowej. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz nadinspektor Robert Szewc, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.

Do podlaskiej policji, a konkretnie do jednostek z Siemiatycz, Hajnówki i Wysokiego Mazowieckiego trafią trzy samochody osobowe. Natomiast kolneńscy policjanci otrzymają auto hybrydowe. Policyjny tabor uzupełni też łódź, która będzie patrolować teren powiatu augustowskiego.

Zwiększenie taboru samochodowego Policji poprawi warunki oraz jakość pracy policjantów, a przede wszystkim przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa, zarówno mieszkańców, jak i osób odwiedzających województwo

W ostatnich latach Podlaska Policja mogła liczyć na solidne wsparcie ze strony samorządu województwa. W 2019 roku na zakup nowych aut z budżetu województwa popłynęło 160 tys. Zł. Taka sama kwota pozwoliła uzupełnić policyjny tabor w ub. r. Dzięki tym pieniądzom nowe radiowozy trafiły do placówek w Bielsku Podlaskim, Kolnie, Łomży oraz w Białymstoku. Nieoznakowane auto policyjne kupione z samorządową dotacją pomaga też ścigać piratów drogowych zambrowskim policjantom na drodze S8.

Dotacja została przekazana na rzecz Funduszu Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze