Od dziś luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni

  • 21.05.2021, 09:28 (aktualizacja 21.05.2021, 13:03)
  • News4Media
Od dziś luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni fot. iStock
Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez rząd, 21 maja następuje kolejny etap luzowania obostrzeń.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wspólnie z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim oraz Radą Medyczną, postanowił dokonać pewnych zmian związanych z łagodzeniem restrykcji. Szef rządu zdecydował o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni. 

 

Od 21 maja pójdziemy do kina

Kina, teatry, filharmonie i opery zgodnie z decyzją rządu mogą od dziś funkcjonować w reżimie sanitarnym. Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. W praktyce będzie to oznaczało, że wolne będzie co drugie miejsce na widowni. Uczestnicy nie mogą tam spożywać napojów lub posiłków oraz będą musieli mieć założone maseczki.

Działalność mogą wznowić dziś również domy i ośrodki kultury oraz świetlice, oczywiście pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Zielone światło na otwarcie uzyskały także parki rozrywki na świeżym powietrzu przy obłożeniu nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc.

 

Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?

Przypomnijmy, że od 15 maja został zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal jednak musimy zakrywać usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Kompleksy kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa).

Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

 

Harmonogram luzowania obostrzeń na kolejne dni

Już za tydzień będziemy mogli zjeść posiłek w restauracji. Teraz jest to możliwe tylko na świeżym powietrzu, w tzw. "ogródkach". Od 28 maja otwarta będzie również gastronomia wewnętrzna. Warunek? Dystans między stolikami co najmniej 1,5 m oraz nie więcej niż 50 proc. obłożenia. W tym dniu wróci również możliwość zorganizowania w lokalu imprezy okolicznościowej takiej jak komunia czy wesele. W tych wydarzeniach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja zostaną otwarte również siłownie, kluby fitness oraz solaria przy limicie 1 osoby na 15m2. Dzień później uczniowie szkół podstawowych i średnich wrócą do nauki stacjonarnej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe