Kurpiowska kultura mocniejsza od pandemii [VIDEO i FOTO]  

  • 25.05.2021, 10:46 (aktualizacja 25.05.2021, 12:05)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Kurpiowska kultura mocniejsza od pandemii [VIDEO i FOTO]
- Czuję się jak w domu, a dokładniej w domu moich dziadków wypełnionym kurpiowskimi tradycjami i wartościami - powiedział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, który wziął udział nagradzaniu laureatów Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych.

Mające długą tradycję wydarzenie zazwyczaj odbywa się w Zbójnej, ale względy pandemiczne sprawiły, że zostało przeniesione do sali Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Także z tego powodu spotkali się tam tylko laureaci głównych nagród, a nie wszyscy wyróżnieni. Nie było także widzów. Wśród patronów i współorganizatorów przeglądu Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK mógł powitać jedynie wicemarszałka Marka Olbrysia, starostę łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego oraz wójt Zbójnej Elżbietę Parzych.

- Nawet w tym trudnym pandemicznym czasie nie zapomnieliście o kultywowaniu wartości i tradycji, które wam w życiu przyświecają - zwrócił się do laureatów Marek Olbryś. -  Serdecznie wam za to dziękuję w imieniu władz województwa. Kurpie to niezwykły i odrębny region dodający wielu barw pikselowemu żubrowi naszego województwa - dodał wicemarszałek. 

Podziękowania i gratulacje przekazali uczestnikom przeglądu starosta Lech Marek Szabłowski i wójt Elżbieta Parzych.       

- Za najcenniejsze uważam to, że tworzycie z pasją, a nie ze względów komercyjnych - stwierdził starosta.

 

Doskonałym tego przykładem jest Natalia Zadroga, tegoroczna mistrzyni w kategorii solistów instrumentalistów na skrzypcach, z grupy dziecięco młodzieżowej. 

- Kulturą kurpiowską interesuję się od najmłodszych lat. Nasze nauczycielki zachęcają nas, byśmy brali udział w konkursach kurpiowskich na wycinanki czy  recytowanie gadek kurpiowskich. Zobaczyłam ogłoszenie o nauce gry na skrzypkach wydało się to spełnieniem marzeń. Zawsze chciałam nauczyć się na nich grać, dlatego się zgłosiłam. Bardzo się cieszę, że uczę się kurpiowskich melodii, bo naprawdę je lubię. Są bardzo rytmiczne i gdy się je słyszy, od razu che się tańczyć – przyznaje Natalia.

Karol Sadłowski z Turośli, zdobywca drugiej nagrody w kategorii solistów instrumentalistów w grupie dorosłych jest podobnego zdania. 

- To się tak zaczęło w 4. klasie szkoły podstawowej. Zobaczyłem na tablicy ogłoszenie, zapraszające młodzież do zespołu kurpiowskiego, do tańczenia.  Zaproponowałam koledze, byśmy poszli i zobaczyli co się tam dzieje. I tak zrobiliśmy. Poszliśmy do Ośrodka Kultury w Turośli, zapisaliśmy się i po roku mistrz Jan Kania zaproponował, bym zaczął naukę gry na harmonii pedałowej. Zainteresowałem się tym, i tak gram już od 6 lat. Dla chcącego nic trudnego. Nie mniej jednak odrobina talentu się przyda i czas. Samo z siebie nic nie wyjdzie. Dla mnie to niezwykle ważne, bo w ten sposób właśnie kontynuuję  tradycje kurpiowskie – tłumaczył Karol.

Wicemarszałek Marek Olbryś przypomniał o trwających już przygotowaniach do przejęcia Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przez samorząd województwa od samorządu miejskiego Łomży

- To będzie nowa jakość. Podtrzymywanie i promowanie kultury kurpiowskiej przeniesiemy na wyższy poziom  - powiedział Marek Olbryś. Poinformował też o decyzji marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu województwa o przyznaniu Jarosławowi Cholewickiemu Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego.

- Najważniejszą dla nas sprawa w tym trudnym czasie było utrzymanie ciągłości Przeglądu, który skupia tak wspaniałych twórców. To wielka radość, że przy wszystkich ograniczeniach udało się i mogliśmy - chociaż w skromniejszy sposób - podziękować wszystkim za serce, zaangażowanie i czas oddawany kulturze kurpiowskiej - powiedział Jarosław Cholewicki.           

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe