Via Baltica. Prace na odcinku Śniadowo – Łomża Południe dobiegają końca - [VIDEO]

  • 26.05.2021, 12:29 (aktualizacja 26.05.2021, 17:45)
  • Tylko dobre informacje
Via Baltica. Prace na odcinku Śniadowo – Łomża Południe dobiegają końca…
Prace na 17-kilometrowym odcinku S61 Śniadowo – Łomża Południe powoli dobiegają końca. Gotowych jest już 14 obiektów mostowych, 3 przepusty skrzynkowe, czy przejścia dla zwierząt w łączności z obiektami mostowymi.

Aktualnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie drogi (pozwolenia uzyskało 11 z 14 obiektów), a także działania związane z pracą nad poboczami, obsianiem skarp, humusowaniem oraz sadzeniem krzewów i drzew. Fragment o długości 16,99 km od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe realizowany jest od 9 lutego 2018 roku, czyli od chwili podpisania umowy z wykonawcą, firmą Polaqua w systemie „Projektuj i buduj”. Decyzję ZRID wydano 12 sierpnia 2019 r. Wkrótce potem ruszyły prace. Zgodnie z harmonogramem realizacja tego kontraktu (o wartości 380,33 mln zł) powinna zakończyć się w czerwcu 2021 roku. 

 

 

- Nowa droga wykonana jest w technologii nawierzchni betonowej z odcinkami drogi nawierzchni bitumicznej w obrębie obiektów mostowych – mówi Przemysław Adamczak, Kierownik budowy z firmy Polaqua. - W nowej nawierzchni podwyższono parametry, które mają zagwarantować lepszą przyczepność, szorstkość oraz większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy – dodaje.

Jak przyznaje Andrzej Dudziński z firmy Lafrentz Polska Sp z o.o. nadzorujący kontrakt, w trakcie budowy przeprowadzane były badania nad dodatkowymi, wyższymi parametrami.

- Badania nad odcinkami próbnymi drogi, potwierdziły skuteczność wprowadzonych dodatkowych i podwyższonych parametrów przez wykonawcę – informuje Andrzej Dudziński.

Zadanie poza budową dwupasmowej drogi ekspresowej obejmowało także przebudowę dróg bocznych (wojewódzkiej nr 677, powiatowych i gminnych) w węźle drogowym. Ponadto wybudowane zostały także drogi dojazdowe dla obsługi ruchu lokalnego.

- Zdarzało się, że przy realizacji tej inwestycji pracowało jednocześnie 500 osób. Na tę chwilę  jest to około 300 osób – mówi Przemysław Adamczak, zwracając uwagę na skalę zadania.

Droga ekspresowa S61 jest głównym fragmentem polskiego odcinka międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, łączącego kraje nadbałtyckie z zachodnią Europą. Stanowi najdłuższy, bo 214-kilometrowy fragment międzynarodowego szlaku.

Budowa polskich fragmentów międzynarodowej trasy Via Baltica współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) dla odcinków od Szczuczyna do Budziska oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ) dla odcinków od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna. W ramach CEF dofinansowanie wynosi ok. 1,7 mld zł, a w ramach POIiŚ 1,6 mld zł, co łącznie daje kwotę blisko 3,4 mld zł.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe