Stowarzyszenie “Wizna 1939” ekshumowało szczątki dwóch małżeństw w lesie pod Jedwabnem [VIDEO]

  • 14.06.2021, 12:50 (aktualizacja 14.06.2021, 12:54)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Stowarzyszenie “Wizna 1939” ekshumowało szczątki dwóch małżeństw w lesie… Stowarzyszenie "Wizna 1939"
Szczątki czterech osób ekshumowało Stowarzyszenie “Wizna 1939” . W lesie przestrzelskim pod Jedwabnem na miejscu mordu spoczywały dwa małżeństwa – Mościckich i Bronakowskich. Zostali rozstrzelani przez Niemców w 1943 roku za pomoc partyzantom i wrzuceni do dołu śmierci. Teraz będą pochowani z honorami na cmentarzu.

Stowarzyszenie “Wizna 1939” ekshumacji dokonało w niedzielę (13 czerwca) po decyzji pani prokurator. Działało wspólnie z żołnierzami Wojska Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia Żandarmierii Wojskowej (Laboratorium Kryminalistyczne), a także mieszkańcami Jedwabnego, zaangażowanymi w przygotowanie terenu pod proces ekshumacji.

- Okazuje się, że Jedwabne to nie tylko niemiecka zbrodnia na Żydach, ale to także szereg zbrodni niemieckich popełnionych na Polakach, mieszkańcach Jedwabnego – mówi Dariusz Szymanowski prezes Stowarzyszenie “Wizna 1939”. - To bardzo dramatyczna historia. Dwie młode rodziny zostały bestialsko zamordowane. Osierociły w sumie 6 dzieci. Niektóre z nich były z nami. Dla nich odnalezienie po latach ich rodziców, pamięć i złożenie szczątków do grobu jest niezwykle ważne. To coś, co po prostu im się należy – dodaje Dariusz Szymanowski.

Szczątki dwóch małżeństw – Mościckich i Bronakowskich zostaną dokładnie przebadane, w celu dokładnego wyjaśnienia okoliczności mordu, po czym spoczną na cmentarzu z właściwymi honorami.


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe