Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

„Walizka” zamknięta. Grand Prix tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu wędruje do Hiszpanii za sprawą duetu Karla Kracht & Andrés Beladiez [VIDEO]

Na tę kulturalną ucztę mieszkańcy Łomży, i nie tylko Łomży, czekali długo. Po wielu miesiącach zamknięcia i izolacji wreszcie mogli stanąć twarzą w twarz z żywym teatrem, zaczerpnąć pierwszy głęboki oddech będący namiastką normalności i nasycić się magią niepowtarzalnego obrazu.
„Walizka” zamknięta. Grand Prix tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu wędruje do Hiszpanii za sprawą duetu Karla Kracht & Andrés Beladiez [VIDEO]

Widowisk zróżnicowanych pod względem tematycznym, poruszających problemy najbardziej aktualne, zarówno dla widza dorosłego, jak i dziecka. Wszystko za sprawą 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W ciągu czterech dni w mieście miała miejsce rekordowa w historii festiwalu liczba wydarzeń. W programie konkursowym znalazło się 17 przedstawień prezentowanych przez teatry z 10 krajów z różnych stron świata. Poza tym w wydarzeniach pozakonkursowych wystąpiły teatry z Krakowa, z Wolimierza, z Gliwic, Poznania z Wrocławia i gospodarz wydarzenia: Teatr Lalki i Aktora w Łomży, a w Galerii pod Arkadami otwarta została wystawa ,,Psychologia Głębi Lalki” Jadwigi Mydlarskiej–Kowal.

W ciągu czterech festiwalowych dni w sumie odbyło się 27 wydarzeń. Teatr był po prostu wszędzie! Z uwagi na utrzymującą się skomplikowaną sytuację związaną z przemieszczaniem i przekraczaniem granic, organizatorzy podjęli decyzję o organizacji festiwalu w formie hybrydowej. Prezentacje spektakli zagranicznych odbywały się zatem w łomżyńskiej Hali Kultury. Spektakle polskie grane były na żywo na scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych i innych przestrzeniach miejskich.

Grand Prix tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu w wysokości 4 tysięcy złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża zdobył duet z Hiszpanii - Karla Kracht & Andrés Beladiez ze spektaklem pt. "2062", który został zaprezentowany w Hali Kultury.  Nagrodę otrzymała opowieść o XXI wieku, który zmienił nas na zawsze. Jednak My Ludzie, jeszcze tego nie widzimy. Jeszcze wszystko wygląda tak samo… Karla Kracht & Andrés Beladiez opowiadają o tym jak dalekich zmian granic lub ich całkowitego zniknięcia jesteśmy świadkami. Dawne idee zostaną pogrzebane, ale powstaną nowe mury. Wojny też staną się inne, lecz ideologie dalej będą niosły śmierć. Nieokiełznany kapitalizm zaleje cały świat, a rządy przekażą władzę wielkim korporacjom. Rozpoczną się nowe migracje, gdy krwawiąca Europa będzie walczyć o przetrwanie, a konsumpcjonizm stanie się źródłem tożsamości. Świat już nigdy nie będzie taki sam.

 

 

 

 

Burzliwe dyskusje i werdykt

- Zakończona właśnie 34 edycja Międzynarodowego festiwalu Teatralnego Walizka pokazała, że powrót do życia teatralnego w warunkach pandemii jest możliwy. Program tegorocznego festiwalu był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny. Publiczność w różnych kategoriach wiekowych, a także jurorów, ucieszył wyjątkowo wysoki poziom prezentacji. Stąd werdykt zapadł po burzliwych, gorących dyskusjach. Jury dziękuje organizatorom, wszystkim pracującym na rzecz festiwalu, władzom go wspierającym, teatrom biorącym udział w festiwalu, a także świetnej publiczności za niepowtarzalną atmosferę tego festiwalu – mówiła podczas zakończenia festiwalu, będąc głosem całej kapituły (Ewa Sokół-Malesza, Bożena Sawicka, Zbigniew Krzywański oraz Jarosław Perszko), Joanna Gerigk przewodnicząca jury 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.

Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymała Ulrike Quade i Jo Strømgren za reżyserię przedstawienia „Coco Chanel” Ulrike Quade Company (Holandia).

Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymała Marika Wojciechowska za scenografię do przedstawienia „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.

Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymała Kapela ze Wsi Warszawa za muzykę do przedstawienia „Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu.

Zespołową nagrodę aktorską w wysokości tysiąca złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymał zespół Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja) za rolę w spektaklu „Tevli station”.

Zespołową nagrodę aktorską w wysokości tysiąca złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymała Anna Przygoda-Budna i Tomasz Kowol za rolę w spektaklu „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer (Warszawa).

Dwie równorzędne nagrody aktorskie po 500 złotych ufundowane przez Wójta Gminy Łomża otrzymała Katarzyna Pałka i Teresa Kowalik za role w spektaklu „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.

Nagrodę specjalną – grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymał Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice) za spektakl „Łysek z pokładu Idy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Hybrydowa formuła strzałem w dziesiątkę

Jarosław Antoniuk, organizator Festiwalu, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży przyznał, że koncepcja jego przygotowania w formule hybrydowej była jak najbardziej słuszna.

- Pewnie gdybyśmy chcieli go w pełni zorganizować na żywo z zaproszeniem teatrów ze świata, to byłby duży problem, gdyż wiele z nich mogłoby nie dojechać. A docierają do nas głosy, że fantastycznie zaprezentowały się one online w Hali Kultury i ta forma też spodobała się widzom, gdyż było widać wszystkie szczegóły i niuanse – mówił dyrektor Jarosław Antoniuk dodając, że teatry z Polski grały tradycyjnie, co stanowiło radość dla widzów, którzy mogli wrócić do budynku teatru, ale też dla artystów, że wyrwali się ze swoich miast i mogli być z innymi.

Jarosław Antoniuk podziękował również wszystkim instytucjom wspierającym Festiwal: Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, Prezydentowi Miasta, Staroście Łomżyńskiemu i Wójtowi Gminy Łomża.

Zamykając 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" prezydent Mariusz Chrzanowski nie ukrywał, że dla mieszkańców Łomży był on wielką, kulturalną ucztą.

- Dziękuję teatrom, aktorom, organizatorom, panu dyrektorowi i wszystkim współpracownikom z teatru oraz wolontariuszom pomagającym przy Festiwalu. Przede wszystkim dziękuję mieszkańcom Łomży za uczestnictwo w wydarzeniu, które jest jedną z naszych najlepszych promocji – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski wyrażając jednocześnie radość z faktu, że co roku najlepsze teatry przyjeżdżają ze swoimi przedstawieniami do naszego miasta.

 

Szary Widz

Swoje nagrody, jako ,,szary widz’’ przyznała także tradycyjnie Anna Jakubowska. W tym roku już po raz 20. Obchodząc swój jubileusz przyznała w sumie aż osiem nagród kierując się słowami padającymi w spektaklach i myślach w nich zawartymi.

Nagrodę ,,szarego widza” otrzymały następujące spektakle: „Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu, „Planeta Einsteina” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer, „Łysek z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, „Coco Chanel” Ulrike Quade Company oraz „Tic Toc – The Hero Of Time” Omar Alvarez Títeres Puppetry Arts Company. Anna Jakubowska postanowiła przyznać także nagrodę spektaklowi bez słów, występującemu poza konkursem, a chodzi o Teatr Klinika Lalek („Kosmiczna podróż Guliwera”).

- Nagroda przyznana jest za wierność zasadzie, że spektakl zapowiedziany musi się odbyć – mówiła Anna Jakubowska, mając na myśli niesprzyjającą aurę i deszcz.

Na zakończeniu festiwalu w amfiteatrze ze spektaklem plenerowym ,,Synowie Muzytronu” wystąpił Teatr Muzikanty z Gliwic budząc skrajnie różne emocje i wrażenia.

Dla mieszkańców Łomży było to prawdziwe szczęście gościć tak interesuje spektakle oraz twórców na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka. Chyba każdy z widzów liczy na to, że za rok teatry zagraniczne wystąpią na żywo i ubarwią nasze miasto.


Podziel się
Oceń

Komentarze