Kronika Województwa Podlaskiego, odc. 674 - [VIDEO]

  • 19.06.2021, 10:02 (aktualizacja 20.06.2021, 09:05)
  • Tylko dobre informacje
 Kronika Województwa Podlaskiego, odc. 674  - [VIDEO]
Kronika Województwa Podlaskiego, odc 674

ZDROWIE

„Dać to, czego naprawdę potrzeba”, czyli pomoc potrzebującym mieszkańcom wsi

To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z siedmiu w Europie. Jego misją jest wprowadzenie na terenach wiejskich innowacyjnego modelu opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcie ich opiekunów. O szczegółach przedsięwzięcia mówili na konferencji prasowej w Urzędzie marszałkowskim prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza dr Paweł Grabowski, marszałek Artur Kosicki i Iwona Zaborowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Inicjatorem projektu jest Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie, a partnerami: Samorząd Województwa Podlaskiego, reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

 

Innowacja polega na stworzeniu sieci osób i organizacji pomagających na wielu poziomach – od pomocy sąsiedzkiej i grup nieformalnych, po instytucje sektora publicznego i organizacje społeczne. Kluczowym elementem jest funkcja koordynatora opieki osób zależnych. Będzie to swego rodzaju „ogniwo” spajające potrzeby pacjentów z działaniami w sieci.

Konferencja prasowa poprzedziła konferencję inaugurującą projekt w której uczestniczył online m.in. zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz. List gratulacyjny do autorów i partnerów projektu skierowała też Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba” jako jedyny w Polsce i jeden z siedmiu w Europie otrzymał ponad 710 tys. euro dofinansowania. Całkowita wartość projektu to 890 tys. euro.

Mechanizm ten ma zaspokajać realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych. Taki model wsparcia jest na tyle uniwersalny, że będzie można go łatwo powielić w innych częściach obszarów wiejskich naszego województwa, a także całej Polski i Europy.
Na razie, do 2023 r. proponowany system opieki będzie testowany przez personel medyczny, ekspertów i wspierany przez badania naukowe na terenach gmin Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo, Gródek.

REGION I GOSPODARKA

Zawołani po imieniu. Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego z kolonii wsi Grądy-Woniecko

Zawołani po imieniu to projekt Instytutu Pileckiego, jego celem jest  wydobycie  z niepamięci historii Polaków, którzy za ratowanie Żydów od zagłady zapłacili najwyższą cenę:  życie własne i swoich najbliższych. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”.

Ideą spotkań takich jak to  w Grądach Woniecko jest także budowanie, na tak tragicznych i trudnych historiach, lepszego świata i dobra. To edukacja młodych ludzi i wyraźny przekaz:  nie wolno nienawidzić. 

W uroczystościach udział wzięli członkowie rodziny  zamordowanego Piotra Kościeleckiego, Witold Rogalewski i jego siostrzeniec Dariusz Wojtkowski.

Instytut Pileckiego rozpoczął program Zawołani po imieniu w Sadownem w marcu w 2019 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Spotkanie w Grądach jest osiemnastym spotkaniem upamiętniającym polskich bohaterów, którzy zachowali się jak trzeba.

Oprócz rodziny Piotra  Kościeleckiego w uroczystościach udział wzięli mieszkańcy Grąd Woniecko, parlamentarzyści i samorządowcy. Po poświęceniu tablicy przez proboszcza miejscowej parafii i modlitwie żydowskiej, złożono tu wieńce i kwiaty.

 

FUNDUSZE UNIJNE

Woda dla Jedwabnego

Historyczna chwila w Jedwabnem. Zmodernizowana hydrofornia właśnie została otwarta, a do końca roku ma powstać w gminie 25 kilometrów nowych wodociągów. Według burmistrza Adama Niebrzydowskiego to prawdziwy skok cywilizacyjny.

Wicemarszałek Marek Olbryś, który wziął udział w otwarciu inwestycji, nie po raz pierwszy wskazuje na Jedwabne jako przykład skuteczności samorządu.

Hydrofornia mogła powstać między innymi z funduszy pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych.

Do tej pory gmina Jedwabne była jedną z największymi problemami w województwie jeśli chodzi o infrastrukturę wodociągową. Nowa inwestycja pozwoli zaopatrzyć w wodę 14 kolejnych miejscowości, czyli ponad 1500 mieszkańców. W uroczystości otwarcia hydroforni wzięli udział m. in. ksiądz Jerzy Dembiński, wicewojewoda Tomasz Madras, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska i samorządowcy.

 

REGION I GOSPODARKA

Krzyże Kawalerskie Orderu św. Wawrzyńca od Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej

Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło otrzymali odznaczenia za „pielęgnowanie tradycji patriotycznych oraz niestrudzoną służbę Bogu, Kościołowi i Polsce”. Wręczył je Wojciech Strzałkowski, zwierzchnik Białostockiego Bractwa Kurkowego.

Województwo Podlaskie przykłada dużą wagę do zachowania tradycji i krzewienia wartości patriotycznych

Krzyż Kawalerski Orderu św. Wawrzyńca został ustanowiony przez Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej z okazji 600-lecia ufundowania w roku Pańskim 1419 Parafii, przez Wawrzyńca z Gąsiorowa herbu Ślepowron i jego czterech Braci, w Kuczynie od Wielkiego Księcia Witolda, przez owych szlachetnych Rycerzy, za zasługi w Bitwie pod Grunwaldem otrzymanym.

 

ROLNICTWO

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy

Można go wykonać z kwiatów, kłosów, zbóż, owoców, warzyw czy ziół. Mowa oczywiście o wieńcu dożynkowym. Najładniejszy, wybrany w konkursie dożynkowym ogłoszonym przez samorząd województwa, będzie reprezentował Podlaskie na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Zgłoszenia do udziału w rywalizacji przyjmowane są do końca czerwca.
Wieniec dożynkowy może zgłosić do konkursu gmina wiejska lub miejsko- wiejska z terenu województwa podlaskiego, przy czym jedna gmina może zgłosić tylko jeden wieniec. Musi go cechować dobór naturalnych materiałów. Niedopuszczalne są elementy sztuczne. Liczy się kunszt wykonania, walory estetyczne, dobór barw oraz sposób prezentacji wieńca.

Finał konkursu odbędzie się w drugiej połowie sierpnia (ostateczny termin zostanie podany uczestnikom przez koordynatora konkursu).

Celem tego przedsięwzięcia jest kultywowanie tradycji regionalnych, prezentacja bogactwa plonów, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot. Najładniejszy wieniec dożynkowy z Podlaskiego zawalczy o nagrodę Prezydenta RP podczas Dożynek Prezydenckich.

Koordynatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UMWP. Wszelkie pytania na ten temat należy kierować na adres: [email protected], nr tel. 85 66 54 215/216.

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe