Łomża ma prawdziwą świątynię muzycznej sztuki [FOTO]

  • 20.06.2021, 23:29 (aktualizacja 21.06.2021, 12:57)
  • Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
Łomża ma prawdziwą świątynię muzycznej sztuki [FOTO]
- Ten koncert i ten dzień przejdzie do historii. Dziś spełniły się marzenia o tym, że kiedyś będziemy mieli świątynie muzycznej sztuki – nie krył poruszenia dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży podczas uroczystego otwarcia obiektu. Budynek przeszedł całkowitą przebudowę, a melomanii zyskali miejsce, w którym każdy koncert będzie brzmiał doskonale. Utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Henryka Wieniawskiego w wykonaniu łomżyńskich filharmoników, które znalazły się w koncercie inauguracyjnym udowodniły, że akustyka jest tu dopracowana do perfekcji. Muzykom, pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, towarzyszyli Kamila Wąsik-Janiak na skrzypcach i Paweł Kowalski na fortepianie.

- Za tym wielkim osiągnięciem, jak za każdym innym stoi oczywiście człowiek. Tutaj jest ich wielu, bo przecież ta idea już od lat była obecna w naszym życiu. Pochylali się nad nią ojcowie miasta, prezydenci, radni, wspierali ją nasi posłowie, przyjaciele, melomani. W końcu wsparł ją nawet Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński. Pracowali nad tym projektem wybitni fachowcy, jedni w zaciszu swoich gabinetów, inni na placu budowy – mówił dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, wszystkim tym osobom dziękując w imieniu nie tylko muzyków i melomanów, ale całej społeczności naszego miasta.

Filharmonia Kameralna jest instytucją kultury Miasta Łomża współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W uroczystym otwarciu sali koncertowej uczestniczył Kacper Sakowicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra, który odczytał list od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. – Wszystkim państwu, którzy przyczyniają sprawnego funkcjonowania instytucji i jej ciągłego rozwoju gratuluję znakomitych efektów, a wiernej publiczności życzę satysfakcji z doznawania piękna muzyki. Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymywaniu tradycji muzycznych regionu – napisał wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński.

Okolicznościowe przemówienia z gratulacjami i najlepszymi życzeniami przekazali także wicewojewoda Marcin Sekściński, poseł Lech Kołakowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka, wicestarosta Maria Dziekońska, a w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Odpowiedzialny za inwestycje w mieście zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślił, że było to bardzo trudne przedsięwzięcie. - Już na samym początku napotkaliśmy na wiele problemów i zakrętów. Pierwszym był projekt, który okazało się, że był projektem sali widowiskowej, a nie filharmonicznej, a to zasadnicza różnica. Dzisiaj wszyscy widzimy, że w ten kubaturowo stary budynek udało nam się wcisnąć nowoczesny obiekt, który jest dumą wszystkich mieszkańców Łomży. Jestem dumny z całego zespołu, który realizował tę inwestycję – powiedział Andrzej Garlicki szczególnie dziękując prof. Ewie Więckowskiej–Kosmali odpowiedzialnej za akustykę obiektu oraz Przemysławowi Adamowskiemu, który niezwykle trudne wymagania techniczne w tym obiekcie zmieścił.

Po zakończeniu koncertu nowy budynek poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Przed uroczystością swoje talenty muzyczne zaprezentowali m.in. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, grupy działające przy MDK-DŚT oraz Łomżyńska Orkiestra Dęta.

Budynek Filharmonii Kameralnej przeszedł całkowitą przebudowę. Z tego co powstało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zostały jedynie ściany nośne i konstrukcja nośna dachu. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i część zewnętrznych. Kosztem pomieszczeń w piwnicach pogłębiono salę widowiskową celem zapewnienia większej kubatury. Na przestrzeni lat obiekt ten zmienił się nie do poznania. W części administracyjnej znajduje się sala prób i pomieszczenia socjalne. W obiekcie są także garderoby dla solistów, szatnie i toalety dla publiczności, w pełni wyposażone cztery kabiny do tłumaczeń symultanicznych, wykonano pomieszczenia reżysera dźwięku. Na sali koncertowej zamontowano najnowocześniejszy sprzęt technologii scenicznej spełniający najwyższe wymagania melomanów. W komfortowych warunkach w koncertach i widowiskach może uczestniczyć 404 widzów, w tym dwa miejsca są przygotowane dla osób niepełnosprawnych, do których potrzeb cały obiekt przystosowano. Przebudowa i rozbudowa Filharmonii Kameralnej kosztowała niemal 22 mln zł i była w około 25 proc. współfinansowana ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Infrastruktura Kultury.

A już niebawem zapraszamy na relację video z otwarcia Filharmoni Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe