Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:18

Obelisk "Pamięci mieszkańców wsi Rozwory wywiezionych na Sybir w 1941 roku" odsłonięty [FOTO]

W upalną czerwcową sobotę odsłonięty i poświęcony został Obelisk Pamięci mieszkańców wsi Rozwory wywieziony na Sybir w 1941 roku. Obelisk usytuowany jest na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Obelisk "Pamięci mieszkańców wsi Rozwory wywiezionych na Sybir w 1941 roku" odsłonięty [FOTO]

Inicjatywa upamiętnienia rozworskich Sybiraków powstała na spotkaniu seniorów wsi Rozwory, które odbyło się w Ostrołęce 10 sierpnia 2019 roku. Sprawami organizacyjnymi i prawnymi zajęła się grupa inicjatywna: Ks Mieczysław Korzeniecki z Ostrołęki, Irena Prostak z Trzebnicy i Kazimierz Kryszpin z Łomży (koordynator projektu). Przy realizacji powstania obelisku znacznej pomocy merytorycznej i finansowej udzielili: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Starosta Ostrołęcki. Wójt Gminy Rzekuń, współuczestniczył w realizacji projektu zapewniając pomoc prawną, organizacyjną oraz niezbędne wsparcie finansowe. Wykonanie obelisku powierzono Zakładowi Kamieniarskiemu w Nowogrodzie ,,Epitafium Wiktor Tyszko" a sfinansował je Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Na przełomie stycznia i lutego 2021 roku powstał i ukonstytuował się Honorowy Komitet na czele z Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej, Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Januszem Stepnowskim, który objął swoim patronatem powyższą inicjatywę. 

Uroczystość rozpoczęła się o godz 15:00. Przy ołtarzu polowym Mszę Świętą celebrował Ks bp. Janusz Stepnowski. Chór szkolny odśpiewał Hymn Państwowy i Hymn Sybiraków. Następnie biskup w towarzystwie pocztów sztandarowych udał się pod pomnik. Ordynariusz poświęcił obelisk, a w odsłonięciu udział wzięli: starosta ostrołęcki, wójt gminy Rzekuń i Sybirak Eugeniusz Kurpiewski. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W wystąpieniu okolicznościowym sekretarz Łomżyńskiego Oddziału Związku Sybiraków Nina Żyłko w imieniu Prezes i członków zarządu oddziału serdecznie podziękowała za zaproszenie na tak doniosłą uroczystość i nadmieniła, że ten znak pamięci jest dowodem na to, że dopóki będzie istniała choć mała garstka ludzi o tak wielkim i szlachetnym sercu jakim odznacza się Kazimierz Kryspin i organizatorzy uroczystości, to pamięć o Sybirakach nigdy nie zagnie. Dzięki takim ludziom będzie trwać wiecznie. 

Przechodniu idąc koło obelisku zatrzymaj się i stań w zadumie

Bo tak wymowny Znak Pamięci tylko Sybirak zostawić umie

Stoimy z nisko pochylony czołem, bijemy się z myślami

Bo przecież my tam byliśmy a dzisiaj nie ma ich tu z nami .......

Na zakończenie Kazimierz Kryspin w serdecznych słowach podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na wspólny poczęstunek. Grochówka, ciasta upieczone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, kawa, herbata i piwo jałowcowe smakowały wyśmienicie. Pomimo żaru lejącego się z nieba w uroczystości wzięło udział około 200 osób.

Opracowała Nina Żyłko

sekretarz Łomżyńskiego Oddziału Związku Sybiraków



Podziel się
Oceń

Komentarze