Święty Jan Chrzciciel i przesąd przypisany tej postaci. Sprawdź co dzisiejsza data, czyli 24 czerwca ma wspólnego z bezpieczeństwem na kąpieliskach

  • 24.06.2021, 12:06 (aktualizacja 25.06.2021, 09:21)
  • www.narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Święty Jan Chrzciciel i przesąd przypisany tej postaci. Sprawdź co dzisiejsza… pinterest.com
Nasz kraj niewątpliwie przepełniony jest historiami o wierzeniach i przesądach, a do jednej z nich należy przesąd dotyczący pływania przed tzw. św. Janem. Do dnia dzisiejszego mówi się, że nie wolno pływać w rzekach i jeziorach przed 24 czerwca.

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, możliwość bezpiecznego kąpania się w zbiornikach wodnych oficjalnie uznawana jest dopiero po 24. czerwca, czyli w momencie przesilenia słonecznego związanego z nocą świętojańską. Legendy głoszą, że woda jest „ogrzmiała” lub „przekwitnięta”, czyli po zakwitnięciu glonów i roślin wodnych. Mówi się również, że zanurzenie się w rzece, czy jeziorze właśnie w tę noc (24.06) spowoduje, iż ciała ludzi zostaną oczyszczone i odmłodzone.

 

Etnografowie mówią, iż kąpiel po północy tego dnia doprowadzi ludzi do pełni szczęścia w sferze miłości, macierzyństwa i małżeństwa. Istnieje także przesąd, który mówi o tym, że kąpiel przed św. Janem może wywołać u człowieka chorobę lub doprowadzić do utonięcia, a wszystko przez demony, które miałyby „być w wodzie” aż do 24 czerwca.

 

Nie jest wskazane kąpanie się w wodzie, gdy temperatura wody jest niższa niż 14 st. Celsjusza w okresie letnim. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania nie powinna być niższa niż 18 stopni, a temperatura uznawana za najlepszą to 22-25 stopni.

 

Przysłowia:

  • „Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory w przeszkodzie”
  • „Do świętego Jana o deszcz prosić trzeba, później baba zapaską napędzi go z nieba”
  • „Gdy Jan z deszczem przybywa, to słota bywa także i we żniwa”
  • „Dopiero gdy św. Jan wodę ochrzci, nic złego człowiekowi nie może grozić”

 

Niezależnie od poglądów pamiętajmy o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z kąpielisk. W Łomży plaża miejska oficjalnie została otwarta 19 czerwca i jest nadzorowana przez ratowników.

www.narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe