Półmetek zarządu województwa. Czas inwestycji - Na Starym Rynku Marek Olbryś [VIDEO]  

  • 28.06.2021, 09:07 (aktualizacja 28.06.2021, 14:32)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Półmetek zarządu województwa. Czas inwestycji - Na Starym Rynku Marek…
Duże nakłady na zdrowie i przedsiębiorczość, rozwój transportu, infrastruktury kolejowej, wsparcie gmin i powiatów - Zarząd Województwa Podlaskiego dotarł do połowy swojej kadencji. Jak ocenia ten czas? - Jeśli udało się nam poprawić wyniki województwa w czasie pandemii, to żaden scenariusz nas nie zatrzyma - mówi wicemarszałek województwa Marek Olbryś.

Zarząd województwa jest na półmetku kadencji. Czas na podsumowania.

Marek Olbryś: Trzeba pamiętać, że był to czas naznaczony pandemią, na którą nikt na świecie nie był przygotowany. Natomiast nam udało się poprawić wynik z 2019 roku, który i tak był bardzo dobrym rokiem! To spory sukces. 

Przytoczę kilka przykładów. W 2020 roku osiągnęliśmy najwyższe w historii samorządu województwa podlaskiego wykonanie dochodów z tytułu podatku od osób prawnych CIT, aż 98 mln zł. Trzykrotnie wyższa, niż zaplanowaliśmy, była nadwyżka operacyjna, czyli dodatnia różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi (95,5 mln zł w stosunku do planowanej 33,2 mln zł). To wynik ostrożnie prowadzonej gospodarki finansowej;

Znacznie wyższe niż w latach poprzednich były też wydatki na inwestycje realizowane ze środków Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W stosunku do roku 2018 (29 mln zł) jest to ponad czterokrotny wzrost (w 2020 roku 124 mln zł);

Pomimo pandemii utrzymaliśmy też wysokie nakłady na turystykę, zdrowie, kulturę, sport i rolnictwo.

 

 

W czasie kadencji bardzo rozwinął się transport, który panu podlega bezpośrednio. Mamy więcej połączeń, lepszą infrastrukturę.

Rzeczywiście, dzięki naszym staraniom udało się uruchomić dużo nowych połączeń kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Wróciły też połączenia do innych miejscowości, m.in. do Walił.

Transport autobusowy też rozwinął połączenia w regionie. PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa, dowozi ludzi z odległych miejscowości, do których nie dojeżdżają komercyjni przewoźnicy, bo im się nie opłaca. My staramy się uwzględniać wszystkie wnioski gmin, zarówno w transporcie kolejowym, jak i autobusowym.

A inwestycje? 

Przeprowadziliśmy wiele ważnych inwestycji, w tym - w bliskim mi - subregionie łomżyńskim. Został m.in. przebudowany oddział kardiologiczny z pododdziałem intensywnej opieki kardiologicznej oraz oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży i kupiony sprzęt. Dotacja z funduszy unijnych - którą przyznaliśmy na ten projekt jako zarząd województwa - wyniosła prawie 7 mln zł.

14 mln zł z budżetu województwa przekazaliśmy na modernizację budynku po szpitalu zakaźnym na potrzeby Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Ze środków unijnych przekazaliśmy kolejne 2 mln zł

Blisko 8 mln zł z funduszy europejskich wsparło utworzenie i doposażenie oddziału neurologii z pododdziałem udarowym i odcinkiem rehabilitacji neurologicznej oraz utworzenie poradni neurologicznej w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. 

5 mln zł z tych środków przeznaczyliśmy na termomodernizację budynków w gminie Mały Płock: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Małym Płocku oraz Szkoły Podstawowej w Kątach. 

To tylko niektóre przykłady, ale obrazują skalę tych inwestycji.

 

Wiemy, że jest pan silnie związany z Ziemią Łomżyńską. Świadczy o tym chociażby list intencyjny w sprawie przejęcia Skansenu Kurpiowskiego przez samorząd województwa, którego pan jest inicjatorem. Do tej pory skansen był częścią Muzeum Północno-Mazowieckiego należącego do miasta Łomża. Skąd ten pomysł?

To swoisty testament mego dziadka Bolesława Olbrysia, który współpracował z Adamem Chętnikiem, założycielem skansenu. Zobowiązał mnie, żeby dopilnować, aby ten obiekt rozwijał się jak najlepiej. Prowadzenie go przez samorząd województwa da mu większe szanse na rozwój. Dołożymy wszelkich starań, aby był jeszcze wspanialszy i działał jeszcze prężniej. 

Razem z burmistrzem Nowogrodu będziemy rozszerzać jego formułę. Chcemy zbudować nowy obiekt, który skupiałby promocję, umożliwiał szkolenia, eksponował działalność skansenu.

 

Co jest dla pana szczególnie istotne w tej kadencji?

Na pewno wymieniłbym tu wsparcie, najwyższe w historii naszego samorządu (7,6 mln zł), dla Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym rekordowe w zeszłym roku dla OSP gaszących pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Te pieniądze przekładają się na bezpieczeństwo, na ochronę życia i mienia ludzi. 

Jeżdżąc po podlaskich gminach słyszę od mieszkańców, że są zadowoleni z tej pomocy. Dotujemy zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego, np. kombinezonów, butli tlenowych. Aby strażacy bezpiecznie mogli przeprowadzać akcje i wracać z nich cali i zdrowi.

Kolejny sukces, o którym warto wspomnieć, to rozwój odnawialnych źródeł energii.  Przeznaczyliśmy na ten cel bardzo dużo środków unijnych, aż 180 mln zł. Dzięki temu z zielonej energii skorzystają 82 gminy, które zamontują ponad 4 tys. kolektorów i paneli fotowoltaicznych na dachach domów mieszkańców w całym województwie. Takie inwestycje realizują m.in. Szumowo, Zambrów i Łomża.

Bardzo cieszy mnie również powołanie Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, który stanowi narzędzie pomocy dla mniejszych samorządów. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe