Nowoczesna kompostownia i sortownia odpadów w Czerwonym Borze otwarta - [VIDEO]

  • 02.07.2021, 16:34 (aktualizacja 03.07.2021, 13:50)
  • Red
Nowoczesna kompostownia i sortownia odpadów w Czerwonym Borze otwarta…
Nowoczesne systemy sortowania odpadów i pozyskiwania wartościowego kompostu uruchomione zostały w Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze prowadzonym przez samorząd Zambrowa. Inwestycja o wartości blisko 22 mln zł została dofinansowana z budżetu Województwa Podlaskiego w kwocie ponad 12 mln. złotych.

Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze powstał w 2012 roku jako część Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zambrowie. Teraz przyszedł czas na modernizację.

Historia inwestycji, którą obszernie przedstawił Mieczysław Kaczyński, wyglądała chwilami jak bieg z przeszkodami i pod górkę. Decydujące znaczenie miało pozytywne podejście samorządowych władz województwa poprzedniej i tej kadencji.

Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przekazała specjalną tabliczkę informacyjną oraz list z podziękowaniami za proekologiczną inwestycję od Christophera Todda przedstawiciela Komisji Europejskiej.

 

 

Prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast pogratulowała Burmistrzowi Zambrowa i prezesowi spółki, bo organizując Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze nie myśleli tylko o mieszkańcach Zambrowa, ale o 26 okolicznych gminach, a to już wyzwanie.

Otwarcie nowoczesnej kompostowni i sortowni odpadów w Czerwonym Borze było także doskonałym moment na wyróżnienia. Mieczysław Kaczyński, Prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zambrowie  otrzymał honorowy tytuł europejskiego lidera innowacji za wdrażanie technologii wykorzystujących odpady jako źródła energii i surowców, natomiast Zenobia Dzierzyc dyrektor zakładu w Czerwonym Borze odznaczona została medalem za ofiarną pracę w utrzymaniu czystości i porządku. Jest to wyjątkowe odznaczenie, bo wydano i wręczono je po raz pierwszy na wniosek Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

Goście uroczystości mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem nowych instalacji w zakładzie w Czerwonym Borze.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 21 mln zł brutto, z kolei wartość dofinansowania z UMWP wynosi ponad 12 mln zł netto.

W ramach projektu rozbudowana i zmodernizowana została sortownia oraz kompostownia, a także zakupione wyposażenie instalacji. Dzięki temu zwiększyła się moc przerobowa oraz wydajność instalacji mechaniczno-biologicznej przetwarzania odpadów w Czerwonym Borze oraz wzrosło zatrudnienie.

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe