Ostrzeżenia pogodowe w prawie całej Polsce. Groźne upały i burze

  • 07.07.2021, 13:23 (aktualizacja 07.07.2021, 13:44)
  • News4Media
Ostrzeżenia pogodowe w prawie całej Polsce. Groźne upały i burze iStock / IMGW
Pogoda ostatnimi czasy zmienia się, jak w kalejdoskopie. Prognoza IMGW na środę jest niepokojąca. Prawie w całej Polsce pojawią się upały tak silne, że wydano alerty bezpieczeństwa. W niektórych rejonach wystąpią też burze z gradem.

Żal leje się z nieba

Silne upały mogą pojawić się od morza aż po Tatry. Gorący front atmosferyczny będzie przebiegał przez centralny pas Polski oraz jej wschodnią część. II stopień zagrożenia to stan, w którym temperatura sięga nawet 30 – 34 stopni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że żar z nieba będzie lał się przez kolejne dwa dni.

Gdzie będzie gorąco?

Ostrzeżenia dotyczą największych miast, takich jak: Łódź, Radom, Częstochowa, Olsztyn, Warszawa, Karków, Rzeszów, Tarnów, Bielsko – Biała, Katowice i Nowy Sącz, ale i terenów w ich bliskim sąsiedztwie. Alerty wydano również m.in. dla powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, hajnowskiego, ełckiego, gołdapskiego, i milickiego. W tych miejscach lepiej zrezygnować ze spacerów aż do późnych godzin popołudniowych, aby zredukować ryzyko wystąpienia np. udaru cieplnego.

Burze z gradem, wysoki poziom wód i susza

Na burze z towarzyszącymi im opadami gradu powinni uważać mieszkańcy powiatu braniewskiego. To samo ostrzeżenie dotyczy całego województwa wielkopolskiego, w tym Kalisza, Konina, Poznania oraz województwa zachodniopomorskiego, w tym powiatu koszalińskiego, świdwińskiego, sławieńskiego i drawskiego. W Bydgoszczy, Grudziądzu, Elblągu, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie oraz rejonach nadmorskich od Łeby aż po Gdańsk, Gdynię i Sopot, mogą pojawić się nagłe, podwyższone stany objętości wody. Z kolei okolice Poznania, Konina, Kalisza i Szczecina narażone są na suszę.

Kilka miejscowości bez ostrzeżeń

Z ulgą mogą odetchnąć mieszkańcy Lublina i Chełma, Białegostoku, Szczecina, Legnicy i Wałbrzycha – w tych rejonach temperatura sięgać będzie ok. 25 -28 st. C. i nie przewiduje się żadnych zagrożeń pogodowych. Z kolei w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Szczecina może padać deszcz, a termometry wskażą jedynie ok. 18 st. C.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe