Ukłon ZUS w stronę przedsiębiorców. Dostaną ulgi wstecz

  • 15.07.2021, 11:05 (aktualizacja 15.07.2021, 13:30)
  • News4Media
Ukłon ZUS w stronę przedsiębiorców. Dostaną ulgi wstecz News4Media
Kolejne branże poszkodowane przez pandemię mogą skorzystać z pomocy. ZUS właśnie ogłosił, kogo to dotyczy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszerza katalog przedsiębiorców mogących skorzystać z pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi o branże, które ucierpiały finansowo w czasie pandemii koronawirusa. Według najnowszych decyzji jest to oferta dla firm prowadzących w jednostkach oświatowych sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Prościej rzecz ujmując - dotyczy to sklepików szkolnych. Obejmie to także pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jakie zasady

Wymienieni przedsiębiorcy mogą zostać zwolnieni z płacenia składek i skorzystać z wypłacania pieniędzy w ramach tzw. „postojowego”. „Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 procent w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).” - wyjaśnia rzecznik pasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Jakie pieniądze

Dodajmy, że jeżeli chodzi o postojowe, to ZUS wypłaci je maksymalnie pięć razy w wysokości 2080 złotych. Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów, mogą zostać zwolnieni ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Wnioski o skorzystanie z tarczy antykryzysowej można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS przypomniała niedawno: „Udzieliliśmy wsparcia na około 37 mld złotych. Tylko zwolnienie z opłacania składek opiewa na ponad 15 mld złotych. Wypłaciliśmy ponad 6 mld zł w ramach świadczenia postojowego".

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe