Czas na sport z Fundacją ,,Ja i Ty’’ [FOTO] 

  • 20.07.2021, 09:25 (aktualizacja 20.07.2021, 09:55)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Czas na sport z Fundacją ,,Ja i Ty’’ [FOTO]
Aktywność fizyczna jest ważnym elementem sprzyjającym naszemu zdrowiu. Nie tylko poprawia wydolność układu odpornościowego, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Osoby regularnie ćwiczące znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, jak również zauważają poprawę jakości snu czy zmniejszenie poczucia niepokoju. Doskonale wie o tym Fundacja “Ja i Ty”, która na co dzień stara się aktywizować osoby z niepełnosprawnością. Jej kolejnym pomysłem na poprawę aktywności fizycznej jest projekt ,,Czas na sport” realizowany ze środków powiatu łomżyńskiego.

- W ramach projektu ,,Czas na sport” mamy możliwość przeprowadzania zajęć ogólnorozwojowych takich jak: pilates czy zumba dla osób z niepełnosprawnością. Służą one przede wszystkim integracji – tłumaczy Piotr Boratyński, kierownik biura Fundacji ,,Ja i Ty” dodając, że dla osób z niepełnosprawnością możliwość wyjścia z domu, przełamania barier jest niezwykle ważna. - Mamy okres wakacyjny, więc osoby zdrowe gdzieś wyjeżdżają, natomiast osoby z niepełnosprawnością zazwyczaj siedzą w domu. Dlatego każda aktywność to dla nich szansa na wyjście z mieszkania i spędzenie czasu w gronie wyjątkowych osób – wyjaśnia.

Jak zauważa Anna Katarzyna Kośnik, trenerka prowadząca zajęcia, ćwiczenia, które odbywają się w Hali Kultury oraz w Domu Studenta Rubikon Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży mają za zadanie wzmocnić mięśnie kręgosłupa, mięśnie brzucha czy poprawić sylwetkę. 

- Zajęcia poza aspektami zdrowotnymi są także formą relaksu. Pozwalają się odprężyć i wyciszyć. Osoby, które regularnie ćwiczą odczuwają rozluźnienie mięśni i napięcie w ciele zaczyna się zmniejszać – przekonuje Anna Katarzyna Kośnik. 

Zalety uczestnictwa w projekcie zauważa pani Kasia, mama Bernarda, chłopca z zespołem Downa. 

- Dla Bernarda jest to w pewnym sensie rehabilitacja. Syn miał spore problemy z równowagą. Gdy zaczął uczęszczać na zajęcia, nabrał rytmu i znacznie poprawiły się jego cechy motoryczne. Zauważam też, że nabrał pewności siebie – opowiada Pani Kasia.

Natomiast dla Roberta Grabowskiego spotkania przy muzyce i ćwiczeniach to możliwość realizowania pasji. 

- Cieszę się, że mogę przychodzić na te zajęcia, spotkać się z innymi, potańczyć, porozmawiać. Lubię muzykę i taniec. To moje hobby. Nie lubię siedzieć przed telewizorem czy komputerem, zamknięty w domu. Chcę być częścią społeczeństwa – mówi pełen radości Robert.

Projekt trwa do końca roku. Obecnie grupa, która uczestniczy w zajęciach liczy kilkanaście osób, ale cały czas trwa nabór.

- Cały czas można zgłaszać się do Fundacji ,,Ja i Ty”. Z chęcią przyjmujemy nowe osoby. Podczas zajęć dając poczucie bezpieczeństwa staramy się pokonywać bariery, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością – wyjaśnia Ela Komorowska, trenerka prowadząca zajęcia.

W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak również ich opiekunowie z powiatu łomżyńskiego. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 797 003 990. W razie  problemów z dotarciem na zajęcia, fundacja oferuje pomoc w transporcie.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe