Radni z klubu PiS nie mogą dojść do głosu. Przedstawiają swoje stanowisko - [VIDEO]

  • 22.07.2021, 16:21 (aktualizacja 22.07.2021, 16:34)
  • Red
Radni z klubu PiS nie mogą dojść do głosu. Przedstawiają swoje stanowisko…
Grupa radnych wnioskowała o zwołanie sesji nadzwyczajnej, ponieważ nie mieliśmy do dnia Sesji nadzwyczajnej(tj. 21.07.2021) informacji na temat planowanych do złożenia wniosków na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych z terminem złożenia wniosków do 30.07.2021. Stąd wynikała konieczność zwołania Sesji w trybie nadzwyczajnym w celu omówienia wniosków i wybrania dla miasta kluczowych inwestycji strategicznych służących mieszkańcom naszego miasta, które mogłyby stać się „głównym motorem napędowym na przyszłość” - jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki i Rząd Prawa i Sprawiedliwości.

 

PONIŻEJ OŚWIADCZENIE RADNYCH

Oświadczenie

 

Wobec faktu uniemożliwienia dyskusji radnym na sesji nadzwyczajnej w dniu 21.07.2021w sprawie informacji Prezydenta Miasta Łomży o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład chcielibyśmy stanowczo zaprotestować przeciwko praktykom ograniczenia dyskusji większości radnych koalicji wspierających Prezydenta Miasta Łomży. Stwierdzamy, że poddanie pod głosowanie przez Przewodnicząca Rady, wniosku formalnego o zamknięcie dyskusji i sesji,  mimo  wcześniejszego przyjęcia porządku obrad, w którym była przewidziana dyskusja i wnioski nad informacją przedstawioną przez Prezydenta Łomży jest niezgodna z obowiązującym prawem i karygodnym naruszeniem kultury debatowania w sprawach publicznym.

Grupa radnych wnioskowała o zwołanie sesji nadzwyczajnej, ponieważ nie mieliśmy do dnia Sesji nadzwyczajnej(tj. 21.07.2021) informacji na temat planowanych do złożenia wniosków na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych z terminem  złożenia wniosków do  30.07.2021. Stąd wynikała konieczność zwołania Sesji w trybie nadzwyczajnym w celu omówienia wniosków i wybrania dla miasta kluczowych inwestycji strategicznych służących mieszkańcom naszego miasta, które mogłyby stać się  „głównym motorem napędowym na przyszłość” - jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki i Rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Naszym zdaniem przedstawione wnioski Prezydenta Łomży nie wykorzystują w pełni możliwości, które oferuje Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

Chcieliśmy przedyskutować na forum Rady Miasta i wobec możliwości poinformowania mieszkańców Łomży nasze propozycje strategicznych, prorozwojowych inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Łomży.

Kluczowym problemem mieszkańców Łomży są ceny wywozu odpadów komunalnych. Budowa spalarni śmieci, spowodowałaby nie zwiększanie a nawet zmniejszanie opłat wywozu śmieci. Dofinansowanie budowy spalarni śmieci z tzw „Polskiego Ładu”  wyniosłoby  95% . Szacunkowy koszt budowy spalarni śmieci wynosi około 300 mln zł.

Kolejnym problem wielu mieszkańców Łomży jest brak dostępności w jednym miejscu instytucji obsługujących pomoc społeczną(MOPS, OIK, PEFRON, Wydział Spraw Społecznych itp.). Stworzenie Centrum Usług Społecznych w jednym miejscu przyczyniłoby się do ułatwienia dostępności i skutecznej koordynacji usług społecznych. Załatwianie spraw przez mieszkańców, a szczególnie przez osoby z niepełnosprawnością stałoby się szybsze i skuteczne. Przewidywana wartość tego projektu to około 5 mln z dofinansowaniem 85%.

Kolejną inwestycją strategiczną jest inwestycja drogowo- mostowa, to znaczy modernizacja Alei Legionów i tzw. „Starego mostu” w ciągu ulicy Zjazd. Tego typu inwestycja przyczyni się do większego bezpieczeństwa mieszkańców Łomży. Jest to kosztowna inwestycja, której wykonanie jest możliwe przy wsparciu finansowym „Polskiego Ładu” w wysokości 90%. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi około 30 mln zł.

 

Wobec powyższego prosimy media lokalne o przedstawienie naszego stanowiska mieszkańcom Łomży abyśmy mogli wypełniać mandat radnego.

 

Wnioskodawcy zwołania Sesji Nadzwyczajnej w dniu 21.07.21

 

 

Łomża, 21.07.2021

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe