GDDKiA ogłosiła drugi przetarg na obwodnicę Łomży  

  • 23.07.2021, 15:41 (aktualizacja 23.07.2021, 15:46)
GDDKiA ogłosiła drugi przetarg na obwodnicę Łomży
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku ogłosiła przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę obwodnicy Łomży, czyli prawie 13 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. W maju GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą TOTO.

Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61 z drogą krajową nr 64 i całą infrastrukturą, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowego odcinka drogi ekspresowej S61 oraz drogi krajowej nr 64.


Wykonawca, który nie chciał budować

Inwestycja prowadzona była przez włoską firmę TOTO w systemie Projektuj i buduj od 31 października 2018. Dotychczasowy wykonawca opracował dokumentację potrzebną do uzyskania decyzji ZRID, złożył wniosek, a Wojewoda Podlaski wydał decyzję ZRID w dniu 12 listopada 2020 r. Potem jednak wykonawca nie poczynił żadnych postępów w zakresie przygotowania frontu robót i mimo dwóch kolejnych wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac – robót nie rozpoczął. W związku z tym GDDKiA 14 maja br., powiadomiła o zamiarze odstąpienia od umowy, a z końcem maja ostatecznie od niej odstąpiła.

 

Nowy przetarg - terminy…

W nowym przetargu, GDDKiA wymaga, aby prace projektowe (w zakresie optymalizacji i wykonania brakujących projektów) oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 16 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót. Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o 3 miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty.

 

warunki

Natomiast wśród warunków przetargu jest kilka punktów zwrotnych w realizacji kontraktu, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest - wykonanie robót oraz uzyskanie - w imieniu i na rzecz GDDKiA, jako inwestora - wszelkich wymaganych przepisami decyzji umożliwiających udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni drogi S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy.

Innym kamieniem milowym jest rozpoczęcie, wykonanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie węzła Łomża Zachód w terminie 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Umożliwi to jak najszybsze połączenie sąsiedniego odcinka budowanej drogi ekspresowej S61 Łomża Południe – Łomża Zachód (ma być gotowy w marcu 2022), z istniejącą drogą krajową nr 61.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych I Autostrad zakłada, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku, a umowa podpisana w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe