Legalność niedziel handlowych – Trybunał wydał wyrok

  • 27.07.2021, 13:30 (aktualizacja 27.07.2021, 13:30)
  • News4Media
Legalność niedziel handlowych – Trybunał wydał wyrok iStock
Koniec sporu prawnego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował o zakazie handlu w niedziele. Przepisy zaskarżyli przedsiębiorcy.

Zakaz prowadzenia handlu w większości sklepów (ustawa przewiduje wyjątki) został w Polsce wprowadzony w 2018 roku i na mocy przepisów taka działalność może być prowadzona w wybrane niedziele. Jeszcze przed podjęciem przez parlament ustawy protestowali przedsiębiorcy. Argumentowali, że różnicowanie pracowników, w zależności od miejsca, w jakim pracują, jest niezgodne z konstytucją. Właśnie to był najpoważniejszy zarzut zawarty we wniosku złożonym do Trybunału Konstytucyjnego przez Konfederację Lewiatan. Zastrzeżenia budzi też krótki czas vacatio legis tego prawa.

We wtorek TK wydał w tej sprawie orzeczenie. Uznał, że ustawa regulująca pracę z niedziele jest zgodna z ustawą zasadniczą. Sędziowie zdecydowali, że choć faktycznie vacatio legis zapisane w ustawie to tylko 23 dni, to polskie prawo wymaga minimalnie 14 dni, a są także przypadki, że nowe przepisy zaczynają obowiązywać od razu. TK podkreślił także, że zakaz był wprowadzany stopniowo (co roku coraz mniej dni handlowych), a to dało firmom czas na przygotowanie się.

Sędziowie w ogóle nie zajęli się (formalnie te punkty zostały umorzone) kwestią nierównego traktowania pracowników. TK zdecydował, że Konfederacja Lewiatan jako organizacja pracodawców nie może skarżyć ustawy w tym zakresie. Trzeba zaznaczyć, że w tej materii dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne.

Będą zmiany?

Tymczasem w Sejmie znajduje się już poselski projekt ustawy, który zaostrza przepisy dotyczące sprzedaży w niedzielę. Obecnie jest to możliwe np. gdy w sklepie są oferowane usługi pocztowe, dzięki czemu wiele placówek może w dzień wolny pracować. Autorzy nowelizacji prawa chcą zapisania w nim, że działalność pocztowa ma być w danym miejscu wiodąca.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe