Poseł Lech Antoni Kołakowski: Pomoc tę obiecałem i słowa dotrzymałem. Rząd pomoże rolnikom Bielmleku [VIDEO]

  • 28.07.2021, 17:08 (aktualizacja 28.07.2021, 19:11)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
i-bielsk-podlaski-kolakowski-bielmlek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pomoc tę obiecałem i słowa dotrzymałem, mówi poseł Lech Antoni Kołakowski, który spotkał się z rolnikami ze Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek, by przekazać im przełomową informację. Rząd pomoże spłacać wielomilionowe długi zakładu. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o wsparciu spółdzielców w ramach, którego nie tylko odzyskają oni należność za sprzedane mleko, ale zyskają pomoc w sfinansowaniu wyrównania kwoty udziałów, czego domaga się syndyk spółdzielni. Pomoc rolnikom Lech Antoni Kołakowski zapowiadał jeszcze w marcu podczas jednego z protestów zorganizowanych przed siedzibą mleczarni.

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek ogłosiła upadłość na początku marca. Jednak z problemami finansowymi borykała się od dłuższego czasu. W 2020 roku przechodziła proces restrukturyzacji Wówczas na horyzoncie pojawił się kupiec. Miał być nim Laktopol. Firma złożyła ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Urząd zgodę wydał w styczniu, ale sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne, co przekreśliło dalsze starania Laktopolu. Upadłość spółdzielni była więc formalnością. W okresie restrukturyzacji dług spółdzielni oszacowano na 240 milionów złotych. Dziś sięga on około 300. Z gigantycznymi długami zostali rolnicy, którzy są udziałowcami Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. W związku z bankructwem zakładu 900 rolników miałoby spłacić 20 milionów złotych długu. 

Dzięki staroniom posła Lecha Antoniego Kołakowskiego rząd uruchomi pomoc finansową dla tych rolników (producentów rolnych), którzy w latach 2019 - 2020 co najmniej raz sprzedali mleko do danego podmiotu i nie otrzymali za nie zapłaty, w związku z tym, że pomiot, do którego je sprzedali upadł. Wysokość pomocy nie będzie mogła być wyższa niż 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka. 

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów przewidują również udzielenie pomocy finansowej rolnikom (producentom rolnym) w wysokości do 40. tysięcy złotych na jednego rolnika, na sfinansowanie udziałów (wpłaty niewypłaconej części udziałów) w podmiotach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych. W tym przypadku obowiązywała będzie analogiczna procedura, jak w przypadku pomocy finansowej za mleko. 

Wnioski o pomoc rolnicy będą mogli składać do 15 sierpnia do powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularze wniosków o pomoc będą dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PiSowiec
PiSowiec 29.07.2021, 09:53
Łatwo jest szastać publiczną kasą, tym bardziej, kiedy partyjny kolega doprowadził do plajty kierowany przez siebie zakład. Czy inni również za złe zarządzanie otrzymają gratis pieniądze z naszego budżetu. Może to zachęcić do upadłości inne firmy z branży. Ten kraj strasznie się pogrąża, ale chyba suwerenowi się to należy, gdyż nie tylko akceptuje, ale również popiera takie rozwiązania.

Pozostałe