Możliwy problem z wypłatą rent i emerytur. Pracownicy ZUS stawiają warunki

  • 05.08.2021, 11:33 (aktualizacja 06.08.2021, 09:59)
  • News4Media
Możliwy problem z wypłatą rent i emerytur. Pracownicy ZUS stawiają warunki iStock
Mówią o strajku, a to z kolei może sprawić, że nie będzie miał kto wypłacać świadczeń emerytom i rencistom. Związkowcy z ZUS mają listę 12 żądań, a kierownictwo instytucji już odpowiada, że wszystkich spełnić nie może.

Informujemy, iż w przypadku niespełnienia powyższych żądań po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia sporu zbiorowego, ZZP ZUS zastrzega prawo do zorganizowania strajku, w tym strajku ostrzegawczego." – to tylko fragment pisma, jakie działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych związki zawodowe wysłały do prezes tej instytucji. Mają na myśli 12 postulatów, a jak dodaje portal Business Insider, pracownicy grożą odejściem od biurek i „wstrzymaniem wypłacania świadczeń”.

Pieniądze i słuchawki

Głównym z żądań jest podwyższenie od 1 września wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom o co najmniej 1 tys. zł brutto na etat. Innym postulatem jest wyposażenie stanowisk pracy w sprzęt poprawiający komfort pracy. Chodzi tu o m.in. słuchawki, mikrofony, kamery, laptopy (o przekątnej ekranu min. 15,6 cali), odpowiednią liczbę skanerów. Protestujący chcą także przestrzegania realizacji planów urlopów oraz wprowadzenia, w porozumieniu ze związkowcami, wytycznych co do organizacji pracy w czasie upałów.

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, informuje, że kierownictwo instytucji już odpowiedziało związkom i zaprosiło pracowników na rozmowy. Rzecznik przyznał jednocześnie, że nie może zrealizować wszystkich postulatów. Niektóre z tych spraw reguluje kodeks pracy i inne przepisy. „Należy pamiętać także, że zarząd może poruszać się tylko w ramach tego budżetu, który otrzymuje, zgodnie ze środkami przyznanymi w ustawie budżetowej uchwalonej przez parlament.” – wyjaśnia Żebrowski.

Podał także, że w ciągu ostatnich czterech lat w ZUS przeprowadzono podwyżki wynagrodzeń. "Jest to wyraz uznania dla sprawnej i efektywnej realizacji zadań przez pracowników ZUS. Od roku 2016 fundusz wynagrodzeń wzrósł o prawie 1 mld zł, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost przeciętnego wynagrodzenia całkowitego do kwoty 5844 zł w 2020 r. Jest to poziom wyższy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w 2020 r. o 434 zł." – wskazuje rzecznik.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe