Zarabiamy więcej, dlatego możemy kupić więcej - twierdzi jednostka rządowa

  • 05.08.2021, 12:43 (aktualizacja 05.08.2021, 14:08)
  • News4Media
Zarabiamy więcej, dlatego możemy kupić więcej - twierdzi jednostka rządowa iStock
Centrum Analiz Strategicznych opublikowało porównanie, z którego wynika, że Polacy mogą kupić więcej niż w 2014 r. Państwowa jednostka argumentuje to szybkim wzrostem wynagrodzeń w ostatnich latach. Możemy robić większe zakupy, dzięki rosnącej w rekordowym tempie wysokości płacy minimalnej.

Rośnie „najniższa krajowa”

Według informacji przekazanej przez Centrum Analiz Strategicznych, czyli jednostki działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, najniższe wynagrodzenie brutto w 2014 r. wynosiło 1680 zł. Aktualnie kwota ta wynosi 2800 zł, co daje nam „na rękę” nieco ponad 2061 zł. CAS twierdzi, że dzięki szybkiemu wzrostowi wynagrodzeń oraz wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej dla umów cywilno – prawnych, Polacy mogą dziś pozwolić sobie na większe zakupy, niż 7 lat temu.

„Skumulowany wzrost wynagrodzeń w latach 2016-2020 wyniósł 21,5 proc. To najwyższy wzrost w jednej kadencji w historii III RP.” – cytuje notatkę agencji portal 300polityka.pl.

Padły konkretne przykłady

Według wyliczeń rządowej jednostki odpowiedzialnej za projekty strategii publicznej, obecnie za płacę minimalną możemy kupić o 44 proc. więcej kurczaka; 49 proc. więcej cukru; 60 proc. więcej mięsa wołowego bez kości i aż 79 proc. więcej par jeansowych spodni. CAS wskazuje również, że w porównaniu z 2014 r., „najniższa krajowa” pozwala nam nabyć 386 litrów mleka więcej, niż wówczas. W przeliczeniu na sok jabłkowy, możemy kupić go o 56 proc. więcej. Jeśli zarabiamy minimalną podstawę wynagrodzenia, stać nas również na 7 dodatkowych par półbutów dla dzieci. Możemy też nabyć o 47 biletów do kina więcej, niż jeszcze kilka lat temu.

Jeździmy dalej, bo mamy więcej paliwa

Analitycy CAS wyliczyli, że w porównaniu czerwca w latach 2014 i 2021, Polacy za równowartość najniższej, minimalnej płacy, kupią o 210 litrów benzyny więcej. Dzięki temu możemy wykonać średnio aż cztery dodatkowe tankowania „do pełna”. Z dziesięciu porównywanych produktów, na 6 przypadło wyliczenie wskazujące różnicę przekraczającą 50 proc.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe