Cyfrowi Seniorzy [VIDEO]

  • 10.08.2021, 12:05 (aktualizacja 10.08.2021, 15:26)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Cyfrowi Seniorzy [VIDEO]
To jest sukces seniorów, którzy biorą udział w tym projekcie – nie ma co do tego wątpliwości Piotr Grabani dyrektor łomżyńskiego Biura Naczelnej Organizacji Technicznej, obserwujący w Pogorzelcu 88. już grupę biorącą udział w przedsięwzięciu. Świetlica położona w niewielkiej wsi w powiecie sejneńskim, w gminie Giby przez kilkadziesiąt godzin tętni niezwykłą aktywnością. Radość, dobra zabawa przeplata się tu z nauką obsługi komputera. Podobnie zresztą jak w pozostałych grupach. A mowa o projekcie ,,Cyfrowy Senior” realizowanym przez Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej (lider projektu) oraz Łomżyńską Radę FSNT NOT w Łomży (partner projektu) we współpracy z samorządami lokalnymi na terenie województwa podlaskiego od marca 2018 roku. Dzięki niemu osoby powyżej 65 roku życia mają możliwość nabycia dodatkowych kompetencji cyfrowych.

-  Pandemia wyrwała nas na kilka miesięcy, ale wróciliśmy do projektu. Seniorzy są niezwykle chętni do tego, by się z nami spotykać. Projekt powoli dobiega końca. Ostatnie grupy szkolić będziemy do grudnia 2021 roku. W sumie będzie ich 93 – wyjaśnia Piotr Grabani. - Bardzo cieszymy się, że Ministerstwo Cyfryzacji wymyśliło taką koncepcję wyjścia do najstarszego pokolenia, żeby przybliżyć je do tego, co niesie nam życie w świecie dynamicznie rozwijających się nowoczesnych technologii. Wiele z tych osób czuło się po prostu wyobcowanych. W latach swojej młodości nie korzystali z tego typu wiedzy. Także w pracy zawodowej, która przypadała na lata 60, 70 czy jeszcze 80 nie mieli możliwości korzystania ze sprzętu komputerowego. A dzisiaj przecież bez tego ani rusz. Posiadanie komputera czy smartfona to już niemal konieczność. Do tego dochodzą płatności elektroniczne, zdalne wizyty u lekarza czy załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. To wszystko wymaga pewnej wiedzy. Dlatego stworzyliśmy specjalny program zajęć podczas, których staramy się przekazać najpotrzebniejszą wiedzę z zakresu goniącej cyfryzacji. Oprócz tego to zajęcia animacyjne, które integrują i dają możliwość aktywnego spędzenia czasu – podsumowuje dyrektor łomżyńskiego biura NOT. 

 

 

Integracja ludzi wokół takiego urządzenia jakim jest komputer to, zdaniem wiceministra cyfryzacji Adama Adruszkiewicza odpowiedź na problem jakim jest wykluczenie cyfrowe. 

- W Polsce problem wykluczenia cyfrowego jest znaczący. Osoby starsze w czasie swojej młodości nie miały możliwości nauki obsługi komputera, ponieważ powszechnie nie były one po prostu dostępne. Zależy nam jednak na tym, żeby wszyscy Polacy, bez względu na wiek i pochodzenie, mogli dzisiaj korzystać z dobrodziejstwa komputera czy internetu na przykład komunikując się ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Co jest szczególnie istotne w czasach pandemii. Dlatego bardzo cieszę się, że tego typu projekty są realizowane, i seniorzy wreszcie nie będą unikać komputera, a wręcz przeciwnie będą chętnie z niego korzystać – przyznaje wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz obecny na spotkaniu w Pogorzelcu. 

Każda grupa uczestników projektu została objęta wsparciem w postaci działań rozwojowych, tj. szkoleń (15 spotkań po 4 godz. na grupę, w sumie 60 godz.) i animacji (3 spotkania po 4 godz./grupę, w sumie 12 godz.) dotyczących nabycia, utrwalenia, podniesienia kompetencji cyfrowych. Wszystko odbywało się metodą projektową, bazującą na aktywności seniorów jako uczestników, poprzez wykorzystanie nowo nabytej wiedzy w praktyce i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniami z innymi. Program szkoleń obejmował m.in. obsługę poczty elektronicznej, umiejętności surfowania po internecie, korzystania z Facebooka, YouTuba oraz rozwijających się e-usług, w szczególności administracji publicznej oraz w bankach.

Porozumienia o współpracy ze wszystkimi chętnymi do udziału w projekcie; wójtami, burmistrzami oraz prezydentami miast na terenie województwa podlaskiego zostały podpisane jesienią 2017 roku. Każde porozumienie przewidywało utworzenie średnio 10-osobowych grup szkoleniowych na terenie każdej gminy. W gestii samorządu lokalnego było wskazanie osób, które zostały zaproszone do udziału w projekcie. Zajęcia szkoleniowe odbywały się na terenie każdej gminy w miejscu wskazanym przez samorząd lub bezpośrednio przez uczestników szkoleń. Niekoniecznie musiała być to pracownia komputerowa np. w szkole. Organizatorzy przewidzieli w projekcie zastosowanie tzw. pracowni mobilnych. Chodziło o to, aby zajęcia były realizowane najbliżej miejsca zamieszkania uczestników szkoleń.

Jak się okazuje zajęcia sprawdziły się. Przyniosły efekt, jaki zakładali organizatorzy projektu.

- Szkolenia przede wszystkim dały nam ogromny zasób wiedzy. Panie, które niekiedy nawet nie potrafiły uruchomić komputera, po zajęciach znakomicie potrafiły surfować po Internecie i odnaleźć się w cyfrowej przestrzeni. To jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest to, że mogłyśmy się spotkać, pobyć ze sobą i aktywnie spędzić czas – przyznaje uczestniczka projektu Elżbieta Bondzio.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś Priorytetowa: III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Jego wartość to 4076901 złotych. Wsparciem zostanie objętych w sumie 1719 osób w wieku 65+ z terenu 97 gmin z województwa podlaskiego. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe