Kronika Województwa Podlaskiego #682 - [VIDEO]

  • 14.08.2021, 13:10 (aktualizacja 14.08.2021, 13:22)
  • Tylko dobre informacje
Kronika Województwa Podlaskiego #682 - [VIDEO]
Miniony tydzień w województwie podlaskim.
 

ZDROWIE

8 mln zł dotacji dla BCO na zakład radioterapii i rehabilitacji onkologicznej

Prawie 8 mln zł z funduszy unijnych otrzyma Białostockie Centrum Onkologii na zmodernizowanie i przebudowę budynku nr 5, w którym zostanie usytuowany nowoczesny zakład radioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Marszałek Artur Kosicki i dyrektor BCO Magdalena Borkowska podpisali umowę na realizację tej inwestycji.

W ramach dotacji, do zakładu brachyterapii zakupiony zostanie tomograf komputerowy z funkcją 3D wraz z oprzyrządowaniem. To niezwykle istotne dla leczenia pacjentów.

Przy Białostockim Centrum Onkologii powstanie także Breast Cancer Unit – pierwsze w regionie centrum nowoczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi w oparciu o najnowocześniejsze standardy.

Dyrektor Borkowska zaznaczyła, że Białostockie Centrum Onkologii jest przygotowane do rozpoczęcia inwestycji budowlanej. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 100 mln zł.

SPORT

Wojciech Nowicki mistrz olimpijski spotkał się z Marszałkiem

Wojciech Nowicki – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio i jego trenerka Malwina Wojtulewicz-Sobierajska byli gośćmi marszałka Artura Kosickiego.

Wojciech Nowicki jest w elitarnej grupie najlepszych podlaskich sportowców: Team Podlaskie. To inicjatywa Samorządu Województwa Podlaskiego, dzięki której najlepsi z najlepszych otrzymują finansowe wsparcie od samorządu. Zarządu województwa podlaskiego przykłada szczególna uwagę na promocję sportu i promocję regionu poprzez sport. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim mistrzowi olimpijskiemu wręczono symboliczny czek na kwotę 40 tys. zł, natomiast trenerce Malwinie Wojtulewicz-Sobierajskiej na kwotę 20 tys. zł.

KULTURA

Kapela Miód na serce laureatem Kurpika 2020

Kurpiki to coroczne nagrody Prezesa Związku Kurpiów za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. Przyznawane są od 2001 roku, a zatem w tym roku zostały przyznane po raz dwudziesty. Ze względów pandemicznych w tym roku gala wręczenia kurpiowskich Oskarów odbyła się na plenerowej scenie w skansenie w Kadzidle, którą rozpoczął występ zespołu Kurpianka właśnie z Kadzidła.

Po raz drugi w gronie honorowych patronów gali Kurpików znajdował się marszałek województwa podlaskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego miał także finansowy udział w organizacji uroczystości. Ziemię Łomżyńską w Kadzidle reprezentował starosta Lech Szabłowski oraz wicestarosta Maria Dziekońska. Łomżyńskiej delegacji wielką radość szczególnie sprawiła statuetka Kurpika w kategorii „Muzyka i taniec”, którą otrzymała kapela Miód na Serce, którą tworzą Agnieszka Zielewicz, Paweł Zielewicz i Paweł Dąbkowski. Już wiemy dlaczego kochają muzykę i kulturę kurpiowską

„Miodowy” tercet specjalnymi upominkami na kadzidlańskiej scenie obdarował wicemarszałek Marek Olbryś. Starosta i wicestarosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i Maria Dziekońska również nie szczędzili pochwał i gratulacji kapeli.

Laureatami Kurpików za 2020 rok zostali: Czesława Samsel z gminy Myszyniec oraz Zofia Wołosz z Kadzidła w kategorii Twórczość ludowa; Roman Gawrych z Gdańska w kategorii Nauka i pióro; Paweł Łaszczych z Kadzidła oraz kapela Miód na Serce z Łomży i Zbójnej w kategorii Muzyka i taniec; Kurpiowska Organizacja Turystyczna w kategorii Promowanie regionu; firma Sanprod z Ostrołęki w kategorii Pracodawca; Katarzyna Chętnik w kategorii Budzenie tożsamości; Tadeusz Kruk z Drążdżewa w kategorii „Edukacja regionalna”; Justyna Kaczorek z Baranowa oraz Grzegorz Fabiszewski, wójt gminy Łyse, w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego; Marian Krupiński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Robert Niedzwiecki z gminy Lelis w kategorii Działalność publiczna; Wiktor Deptuła, szef młodzieżowego klubu sportowego w Kadzidle w kategorii Talent.

W pięknym kadzidlańskim borze rozbrzmiewała muzyka i język kurpiowski, to było miejsce kurpiowskiej mocy.

Z okazji 25 lat Związku Kurpiów, 20 lat Kurpików życzymy Kurpiom na całym świecie, by wszystko się zmieniało, ale na lepsze.

SPORT

Jagiellonia Białystok z półmilionowym wsparciem

Jagiellonia Białystok to największy klub sportowy w województwie podlaskim. Marszałek Artur Kosicki po raz drugi w tym roku wręczył prezes zarządu klubu Agnieszce Syczewskiej symboliczny czek, tym razem na kwotę 500 tys. złotych. Pieniądze z dotacji mają zostać przeznaczone głównie na rozwój bazy szkoleniowej, wynagrodzenia trenerów, sprzęt sportowy, wyjazdy drużyn na mecze oraz wsparcie i szkolenie drużyn młodzieżowych klubu. Trybuny podczas meczów Jagielloni Białystok na Stadionie Miejskim w Białymstoku wypełniane są tysiącami kibiców. Ostatnie lata to pasmo największych sukcesów w historii „Dumy Podlasia” – zwycięstwo w Pucharze Polski (2010/2011) czy finał Pucharu Polski (2018/2019). Sezon 2021/2022 rozpoczął się znakomicie dla białostockiego klubu. Po trzech kolejkach – dwóch zwycięstwach i jednym remisie zajmują pozycję lidera PKO BP Ekstraklasy.

 

REGION I GOSPODARKA

Rodzinny festyn przy Grodzisku w Starej  Łomży

Grodzisko w Starej Łomży znowu tętniło życiem. Gmina Łomża po raz pierwszy wzięła udział w IX edycji największego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a Łomżyńskie Forum Samorządowe, do którego należy gmina zorganizowało tu piknik Samorządowe przygody z nauką.

Tego samego dnia wystartował również II Bieg na Królową Bonę z cyklu „Aktywnej Piątki Gminy Łomża”. To już trzeci bieg dla tych, którzy podejmują wyzwania i chcą je pokonywać. A dystans to 9 km. Zawodnicy aż czterokrotnie wbiegali pod górę o wysokości 140 metrów. W ubiegłym roku tylko jeden zawodnik był w stanie biec cały czas. Wydarzenie dofinansowane zostało przez Województwo Podlaskie, a Marszałek Województwa objął je honorowym patronatem. W Grodzisku na Starej Łomży urząd marszałkowski reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.  Gmina Łomża we współpracy ze stowarzyszeniem Biegamy dla zdrowia zaplanowała w tym roku jeszcze dwa podobne biegi - 10 października 2021 r. "Bieg Strażaka" w Pniewie i 14 listopada 2021 r. "Bieg Niepodległości" w Giełczynie. Zakończone zmagania sportowe połączone z rodzinnym piknikiem to świetny sposób na spędzenie ze sobą czasu na świeżym powietrzu na gościnnej Ziemi Łomżyńskiej.

 

 

 

 

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe