Łąka nad Narwią już w Łomży - [VIDEO]

  • 27.08.2021, 15:24 (aktualizacja 28.08.2021, 18:19)
  • Tylko dobre informacje
Łąka nad Narwią już w Łomży - [VIDEO]
Na terenach zielonych niedaleko rzeki Narew przy ul. Rybaki, powstał niecodzienny projekt – Łąka Łomży. Połączona inicjatywa Fundacji Łąka i firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża, zaowocowała przeniesieniem klimatu kwiatowych łąk, w formie zielonego zakątka, który na stałe zagości w Łomży. Celem projektu #ŁąkiŁomży jest propagowanie spokojnego, zrównoważonego i zdecydowanie wolniejszego trybu życia. Podczas spotkania wspólnie sadzono kwiaty, a Łąka Łomży została oficjalnie oddana do użytku mieszkańcom miasta.

Łąki kwietne, tak popularne w ostatnich latach, pozwalają stworzyć naturalny element dekoracyjny, np. w przestrzeni miejskiej. Stanowią wyjątkowo wdzięczne urozmaicenie lokalnego krajobrazu. Można siać je zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w donicach na balkonie. Bez względu na lokalizację, liczy się finalny efekt – dodanie otaczającej przestrzeni naturalnie pięknej kompozycji. Z tej potrzeby powstał właśnie projekt #ŁąkiŁomży stworzony przez firmę Van Pur oraz Fundację Łąka.

Łąka Łomży w… Łomży

27 sierpnia projekt #ŁąkiŁomży zagościł w Łomży. W oficjalnej części inauguracji projektu wzięli udział przedstawiciele miasta. Nie zabrakło też pomysłodawców wyjątkowej akcji, czyli przedstawicieli Fundacji Łąka oraz firmy Van Pur S.A.

Poprzez inicjatywę Łąki Łomży chcemy, żeby ludzie poczuli w mieście klimat prawdziwej łąki. Zgodnie z hasłem naszej marki „Łomża, W swoim tempie”, zachęcamy do nieśpiesznego czerpania przyjemności z wolnych chwil. Chcemy,  by mieszkańcy Katowic choć na moment, usiedli i odpoczęli – złapali nieco wytchnienia od codzienności. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowych miejsc spotkań, na łonie natury, a jednak w mieście. Dlatego w te wakacje Łąki Łomży zawitały już do Kielc i Katowic. Od dzisiaj można z nich skorzystać w Łomży. A za chwilę pojawią się także w Zabrzu. – powiedziała Jagoda Iwańczuk, Prezes Zarządu Van Pur S.A.

Wydarzenie odbyło się na łące nad rzeką Narew. Tuż obok placu zabaw przy ul. Rybaki stanęła specjalnie stworzona konstrukcja. Złożona z drewnianych ławek oraz donic przestrzeń zachęca do siadania i delektowania się krajobrazem łąki.

W ramach spotkania został przeprowadzony warsztat „zakładania łąki kwietnej w praktyce”. Wszyscy uczestnicy, bogatsi o wiedzę na temat łąk, zabrali się za wspólne sadzenie kwiatów. Przedstawiciele Fundacji Łąka podpowiadali również, jak najlepiej stworzyć przyjazną przestrzeń pełną kwiatów i roślin w swoim otoczeniu. Odwiedzający Łąkę Łomży otrzymali specjalną mieszankę nasion, dzięki którym mogą stworzyć swoją łąkę, nawet w zaciszu domu.

Więcej natury w mieście

W ochronie środowiska liczy się każdy, nawet najmniejszy gest i wybór, dlatego zachęcamy każdego do siania kwiatów. Aby pokazać, jak istotne jest tworzenie naturalnych przestrzeni w polskich miejscowościach, we współpracy z firmą Van Pur S.A postanowiliśmy stworzyć Łąki Łomży. Poprzez ten ważny projekt chcemy przekonać mieszkańców miasta Katowic, że kwiatowe łąki są świetnym rozwiązaniem niezależnie czy są sadzone w centrum czy siane na terenach zieleni – powiedział Maciej Podyma, Prezes Fundacji Łąka.

Łąka Łomży to wyjątkowa inicjatywa, która powstała, aby tworząc #ŁąkiŁomży i zmieniać oblicze polskich miast i poprawić jakość życia ich mieszkańców! Łąki kwietne to piękne, praktyczne i ekologiczne tereny w mieście. Kwitną kolorowo, żywią ważne dla ludzi pszczoły i inne zwierzęta. Dzięki nim do miast powraca namiastka dzikiej przyrody.

Jeden metr kwadratowy łąki to około:

•             160 pojedynczych kwiatów,

•             25 roślin,

•             70 wyżywionych pszczół każdego dnia,

•             0,9 kg CO2 pochłoniętego rocznie.

1 m kw. łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłów, co średniej wielkości drzewo!

Wspólna inicjatywa Łąki Łomży rozpoczęła się 19. sierpnia w Kielcach. 24. sierpnia kolejna łąka powstała w Katowicach. Dzisiaj Łąka Łomży zagościła do miasta browarnictwa nad Narwią. W kolejnym tygodniu Łąka Łomży powstanie też w Zabrzu. To jednak nie koniec działań, bowiem w przyszłym roku firma Van Pur S.A. chce wybrać więcej miast, by stworzyć w nich zieloną przestrzeń.

 

O BROWARZE ŁOMŻA I VAN PUR

Van Pur S.A. jest polskim, największym, niezależnym producentem piwa i napojów bezalkoholowych, obecnym na rynku od 1989 roku. Van Pur ma sześć browarów zlokalizowanych w Łomży, Rakszawie, Jędrzejowie, Zabrzu, Braniewie oraz Koszalinie. Kluczową marką Spółki jest Łomża, serca klientów podbiły również Cortes, Karpackie, Brok, Kuflowe, Śląskie i Halne. Van Pur specjalizuje się także w produkcji marek własnych. Jest również jednym z czołowych eksporterów piwa za granicę. Więcej informacji o firmie na stronie: www.vanpur.com.pl

 

O FUNDACJI

Fundacja Łąka - założona w Warszawie w 2014 r. organizacja ekologiczna, której celem jest ochrona różnorodności biologicznej w miastach za pomocą wprowadzania do ich przestrzeni łąk kwietnych. Jako pierwsza zakładała miejskie łąki kwietne na dużą skalę, współpracując z m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i Białymstokiem. Obecnie prowadzi doradztwo związane z zakładaniem łąk kwietnych, edukację przyrodniczą dzieci i dorosłych, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i badania nad ekosystemowymi właściwościami łąk kwietnych.

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe