Piorun uderzył w siedmioosobową rodzinę. Jak chronić się przed burzą?

  • 30.08.2021, 10:20 (aktualizacja 30.08.2021, 21:51)
  • News4Media
Piorun uderzył w siedmioosobową rodzinę. Jak chronić się przed burzą? iStock
To miało być spokojne, niedzielne popołudnie. Siedmioosobowa grupa spędzała czas w jednym z miejskich parków. Pech chciał, że w tym samym miejscu rozpętała się burza. Piorun trafił prosto w spacerowiczów. Najmłodszym poszkodowanym jest noworodek. Przypominamy, jak zminimalizować ryzyko zagrożenia w podobnej sytuacji.

Niebezpieczna nawałnica

Przez miejscowość Węgliniec, położoną na Dolnym Śląsku, w niedzielne popołudnie przeszła nawałnica. Rozpętała się burza, w wyniku której ucierpiało siedem osób. Piorun uderzył w park przy ul. Plac Wolności, gdzie znajdowali się spacerowicze. Z obrażeniami ciała, do pobliskich szpitali przetransportowane zostały trzy osoby dorosłe oraz czworo dzieci. Najmłodszym z nich okazał się noworodek, najstarsze jest w wieku 9 lat.

„Wszystkie osoby były przytomne, z poparzeniami i innymi dolegliwościami.” – informowali strażacy z Węglińca.


Jak uniknąć zagrożenia?

Poszkodowana rodzina miała dużo szczęścia, gdyż kontakt z gromem może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. W tym wypadku skończyło się na obrażeniach ciała. O tym, jak zachować się w obliczu wyładowań atmosferycznych, pisaliśmy w czerwcowej publikacji. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach mieszkańcy całej Polski mogą spodziewać się kolejnych burz. Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą zminimalizować ryzyko porażenia prądem w czasie nawałnicy.

Unikaj kontaktu z metalowymi urządzeniami i wodą

Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, podstawową zasadą bezpieczeństwa jest unikanie kontaktu z metalowymi przedmiotami oraz wodą, które są doskonałym przewodnikami prądu. W czasie burzy dobrze jest również odłożyć na bok telefon komórkowy. Wbrew powszechnie panującemu mitowi, smartfon nie ściągnie na nas piorunów, ale może doprowadzić do poparzenia skóry w przypadku porażenia prądem.

Najbezpieczniej w domu i samochodzie

Jeśli burza dopadła nas na otwartej przestrzeni, w pierwszej kolejności należy oddalić się od słupów i drzew, które mogłyby przewrócić się w wyniku działania żywiołów. Aby się schronić, lepiej wybrać mosty i wiadukty (nie dotykając ich metalowych elementów) lub rowy i wgłębienia w ziemi. Najbezpieczniejsze jest przyjęcie pozycji leżącej lub embrionalnej (zwinięcie ciała w kłębek, głową w dół), gdyż pioruny uderzają zwykle w najwyższe punkty. Jeśli istnieje taka możliwość, warto udać się do najbliższego budynku. W domu należy zadbać o zamknięcie okien, aby nie zdołały przedostać się przez nie niebezpieczne, niesione przez wiatr przedmioty. Dobrym rozwiązaniem jest również schronienie się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna, jego konstrukcja pozwala na wyładowanie energii elektrycznej do ziemi.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe