Od północy obowiązuje stan wyjątkowy. Co to właściwie oznacza?

  • 03.09.2021, 12:56 (aktualizacja 03.09.2021, 13:18)
  • News4Media
 Od północy obowiązuje stan wyjątkowy. Co to właściwie oznacza? gov.pl
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które pozwoliło ustanowić stan wyjątkowy na terenie niespełna dwustu miejscowości graniczących z Białorusią. Ma to związek ze wzmożonymi próbami wejścia na terytorium naszego kraju. Co znalazło się w treści dokumentu?

Co się dzieje na granicy?

W miejscu, gdzie Polska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Białorusi utknęła kilka tygodni temu grupa uchodźców podających się za obywateli Afganistanu. Migranci ubiegają się o azyl w naszym kraju, jednak władze uniemożliwiają im skorzystanie z ochrony. Według wielu świadków, osoby te mają być pobawione możliwości zaspokajania nawet podstawowych, życiowych potrzeb a ich stan zdrowia pogarszać się. Granicy pilnują funkcjonariusze Wojska Polskiego, policji oraz Straży Granicznej.  Powstaje tam również płot z drutu kolczastego, aby dodatkowo wzmocnić zabezpieczenia.

Stan wyjątkowy

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się podpisane przez Andrzeja Dudę rozporządzenie, które wprowadza stan wyjątkowy na terenie 183 miejscowości położonych tuż przy granicy z Białorusią.

„Reżim Łukaszenki chce wypchnąć migrantów na teren Polski, Litwy i Łotwy, aby zdestabilizować sytuację w regionie, dlatego musimy na 30 dni wprowadzić stan wyjątkowy. Pozwoli on uszczelnić granice i ułatwi prace służbom.” – wyjaśniał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Co to właściwie oznacza?

W rozporządzeniu znalazły się następujące punkty:

1. Zawieszone zostało prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

2. Zawieszono również możliwość organizowania i przeprowadzania na tym samym obszarze imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.

3. Wprowadzony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Osoby niepełnoletnie, uczące się, muszą mieć przy sobie legitymację szkolną.
 

4. Należy stosować się do zakazów przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach oraz obszarach.

5. Nie wolno utrwalać za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów.

6. Ograniczono prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni, poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia.

7. Ograniczono dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe