Uczeń łomżyńskiej szkoły – Błogosławiony!

  • 09.09.2021, 09:22
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Uczeń łomżyńskiej szkoły – Błogosławiony!
Oto spełniają się nasze oczekiwania, oczekiwania tak wielu Polaków: Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony Błogosławionym w niedzielę 12 września. podczas uroczystości celebrowanej w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Razem z nim będzie też wyniesiona do chwały ołtarzy s. Elżbieta Róża Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz twórczyni szczególnego dzieła w Laskach pod Warszawą, gdzie do dziś służy się ogromną, różnorodną pomocą osobom niewidomym, szczególnie na płaszczyźnie edukacyjnej.

Oczekiwania na beatyfikację kard. Wyszyńskiego od szeregu lat były i są związane z jego życiem i świadectwem wiary, które nam pozostawił przez lata swego posługiwania jako arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski w latach 1948-1981. Były to lata trudnych doświadczeń lat powojennych dla Kościoła św. w Polsce – w tym dla niego, który stał na jego czele.

W szczególny sposób, jako mieszkańcy Łomży, mamy dodatkowy powód do radości z beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Pamiętamy bowiem nie tylko o tym, że urodził się w niedalekiej Zuzeli, parafii należącej obecnie do diecezji łomżyńskiej, gdzie przeżywał pierwsze lata swego życia, w parafii, w której jego ojciec pełnił posługę organisty. Podkreślamy też, że przez kilka lat uczył się w Łomży. Był on bowiem w latach 1915-1917 uczniem Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej, mieszkając też na stancji przy ul. Krzywe Koło. Sama zaś szkoła mieściła się w budynku znajdującym się na skrzyżowaniu ul. Dwornej i Sadowej. Radujemy się tym, że część wczesnych lata życia kard. Wyszyńskiego związana została właśnie z naszym miastem – o czym on sam zresztą wspominał mówiąc m.in. że jego powołanie kapłańskie także w Łomży się kształtowało.

Niestety, sytuacja epidemiczna i ograniczenia z nią związane nie pozwolą na to, by wszyscy chętni mogli uczestniczyć osobiście w uroczystościach beatyfikacyjnych 12 września w Warszawie. Będziemy jednak mogli łączyć się z tym, co tam będzie miało miejsce dzięki transmisjom medialnym. Wydaje się, że – jako łomżanie – powinniśmy to uczynić i tak się zorganizować, by móc być wtedy w duchowej łączności ze wszystkimi, którym osoba kard. Stefana Wyszyńskiego jest bliska.

Tydzień później, w niedzielę 19 września będziemy przeżywać nasze łomżyńskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Uroczystości te będą połączone z dożynkami diecezjalnymi. Modlić się będziemy pod przewodnictwem naszego Pasterza, biskupa Janusza Stepnowskiego na Mszy św. o godz. 12.00 w katedrze. Zostanie w tym dniu odsłonięta także tablica pamiątkowa na ścianie budynku na skrzyżowaniu ul. Dwornej i Sadowej, a więc w miejscu, gdzie znajdowała się szkoła, do której uczęszczał młody Stefan Wyszyński.

Włączmy się w to diecezjalne i łomżyńskie dziękczynienie za odważne świadectwo chrześcijańskiego życia i za pasterskie nauczanie nam pozostawione przez Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, dawnego ucznia w naszej Łomży!

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe