Via Carpatia w województwie podlaskim. Umowy na budowę kolejnych odcinków podpisane

  • 10.09.2021, 10:29
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Via Carpatia w województwie podlaskim. Umowy na budowę kolejnych odcinków…
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowy na projekt I budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim. To kolejne 25 kilometrów Via Carpatii, międzynarodowego korytarza transportowego łączącego państwa bałtyckie, poprzez Białystok, Lublin i Rzeszów, z południem Europy.

81 km w realizacji

Podpisane umowy finalizują kolejne dwa z dziesięciu przetargów ogłoszonych w 2020 roku na budowę drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim. Odcinki, które wchodzą do realizacji w systemie Projektuj i Buduj mają odpowiednio 9 km (Haćki - Bielsk Podlaski) oraz 15,9 km (Boćki – Malewice). W sumie w woj. podlaskim jest już w realizacji 81 km szlaku Via Carpatia (na osi północ – południe).

- Podpisane umowy to kolejny krok do zrealizowania szlaku Via Carpatia na terenie Polski. W sumie mamy już osiem umów na realizację S19 w woj. podlaskim. W zeszłym roku ogłosiliśmy przetargi na 10 odcinków tej drogi w tym województwie - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podpisanie umów czekają jeszcze dwa podlaskie odcinki Via Carpatii: Bielsk Podlaski – Boćki (GDDKiA czeka na wyjaśnienia do złożonej oferty) oraz Malewice - Chlebczyn (obecnie trwa kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych).

Poza szlakiem Via Carpatia powstaje jeszcze 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy (granica z Białorusią) do Sokółki. Początkowe 5,25 km w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a dalsze 10,5 km w standardzie drogi ekspresowej S19.

Standard „eski”

Odcinki, na które Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowy mają być wybudowane jako dwujezdniowa droga ekspresowa, z konstrukcją przystosowaną do obciążeń 11,5 tony na oś. Rodzaj nawierzchni (betonowa czy bitumiczna) wybierze wykonawca na etapie projektu budowlanego.

Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest – w obu przypadkach - na I kwartał 2023 r. Zakończenie prac i oddanie odcinków do użytku GDDKiA zaplanowało pod koniec I kwartału 2025 r.

S19 Haćki - Bielsk Podlaski to także obwodnica Bielska

Ten 9-kilometrowy fragment „eski” jest bardzo istotny dla ruchu tranzytowego, który obecnie przechodzi przez centrum Bielska Podlaskiego. Po wybudowaniu tego odcinka wraz z dwoma węzłami - Bielsk Północ (skrzyżowanie z istniejącą DK19) i Bielsk Zachód (skrzyżowanie z DK66) - tranzyt na osi północ-południe (Białystok - Lublin) ominie miasto od zachodu.

W ramach zadania powstanie siedem wiaduktów i dwanaście przejść dla małych i dużych zwierząt. Ponadto zgodnie z decyzją środowiskową powstaną m.in. ogrodzenia zabezpieczające przed przedostawaniem się zwierząt na drogę, zbiorniki kompensacyjne dla płazów I nasadzenia na obszarze ponad 3 ha.

Wybudowany zostanie też Obwód Utrzymania Drogowego z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi (w rejonie węzła Bielsk Podlaski Zachód).

Kontrakt o wartości 325,98 mln zł zrealizuje firma Budimex.

S19 Boćki - Malewice

To dłuższy, bo prawie 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej pomiędzy węzłem Boćki a rejonem miejscowości Malewice, obok której ten fragment S19 będzie się kończył.

Wraz z jezdnią powstanie dziesięć wiaduktów i sześć przejść dla zwierząt. Tutaj również decyzja środowiskowa, oprócz standardowych urządzeń ochrony środowiska, przewiduje siatkę dogęszczającą i nasadzenia na obszarze ok. 5,7 ha.

Kontrakt o wartości 343,58 mln zł zrealizuje firma Strabag.


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
łomzanin
łomzanin 10.09.2021, 11:56
Obwodnice mają już male mieściny, a przez Łomżę dalej jadą korowody TiRów niszcząc drogi miejskie i ruch w mieście, ale wiadaomo Białystok ważniejszy... od zawsze tak było.

Pozostałe