„Polskie Termopile”, czyli Ostatni schron Góry Strękowej - [VIDEO] 

  • 14.09.2021, 16:09 (aktualizacja 14.09.2021, 17:34)
  • Tylko dobre informacje
„Polskie Termopile”, czyli Ostatni schron Góry Strękowej - [VIDEO]
W niezwykły sposób mieszkańcy Wizny i przyjaciele Ziemi Wiskiej oddali tym razem hołd kapitanowi Władysławowi Raginisowi i jego żołnierzom, którzy walczyli na odcinku "Wizna" we wrześniu 1939 roku. W sobotni (11.09) wieczór byli wykonawcami spektaklu poświęconego tym wydarzeniom, a w niedzielę (12.09) spotkali się tradycyjnie pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy w centrum miejscowości.

Spektakl "Ostatni schron Góry Strękowej", czyli teatralny obraz walki i śmierci bohaterskich żołnierzy Września, napisał i wyreżyserował Sławomir Konarzewski, nauczyciel historii w Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie koło Ostrowi Mazowieckiej. Do udziału w przedstawieniu zaangażowało się około 40 mieszkańców gminy Wizna, a wsparły ich grupy rekonstrukcyjne z Zambrowa, Grajewa, Łomży i Pisza.      

 

 

 

- Najserdeczniej dziękuję za przyjaźń, zaangażowanie oraz inspirację - powiedział Sławomir Konarzewski podkreślając, że w gronie wykonawców znalazły się osoby, których przodkowie byli świadkami wydarzeń z września 1939 (np. pracowali przy budowie umocnień, zapraszali do domów żołnierzy).

Jak przyznał twórca, inspiracją do stworzenia spektaklu stały się rozmowy z wójtem Mariuszem Soliwodą oraz prezesem Dariuszem Szymanowskim i   innymi osobami zaangażowanymi w działania Stowarzyszenia "Wizna 1939". 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe