Jedwabne 1939 - wystawa w parku miejskim

  • 15.09.2021, 13:45 (aktualizacja 15.09.2021, 13:52)
  • Mariusz Rytel
Jedwabne 1939 - wystawa w parku miejskim
Ustawione w parku, w centrum miasteczka, wielkoformatowe wydruki fotografii są odwzorowaniem zdjęć niemieckich wojsk, które zajęły Jedwabne kilka dni po rozpoczęciu II Wojny Światowej. Wystawę zdjęć Jedwabnego z września 1939 r. przygotował tamtejszy urząd miasta i gminy. W uroczystym otwarciu ekspozycji, w poniedziałek, 13 września, wziął udział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś.

- Ta wystawa to jeden z elementów edukacji o wojennych wydarzeniach w Jedwabnem. Zdjęcia są rzeczywistym obrazem skali niemieckiej machiny wojennej i pokazują, kto tak naprawdę kontrolował wtedy Jedwabne i wiele innych, podobnych miejscowości w naszym kraju. Liczba niemieckich żołnierzy, czołgi i ciężki sprzęt wojskowy naszych okupantów to nie była tylko rzeczywistość Warszawy czy Krakowa - mówił wicemarszałek.

Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów burmistrza Jedwabnego, Adama Niebrzydowskiego.

- Jest to wystawa poświęcona tragicznej historii naszego miasta, naszej gminy. Fotografie wykonane są przez żołnierzy okupanta. Ustawiliśmy je tak, by kadry odzwierciedlały miejsca, z których były robione zdjęcia - podkreślał burmistrz.

Mieszkańcy mogą zobaczyć, jak wyglądała ówczesna architektura miasta, lecz dla organizatorów to  przede wszystkim lekcja historii.

- To powinno nam wszystkim uświadomić, że w sprawach globalnych, związanych z naszą ojczyzną, powinniśmy mówić jednym głosem, niezależnie od poglądów i wyznań, by nie wydarzyło się to, co działo się ponad osiemdziesiąt lat temu - dodał.

We wrześniu 1939 r., po rozpoczęciu II wojny światowej Jedwabne zostało zajęte przez nacierające z Prus Wschodnich oddziały XIX korpusu armijnego gen. Heinza Guderiana. Wojska tego zgrupowania brały także udział w bitwie pod Wizną, gdzie po polskiej stronie dowodził obroną kpt. Władysław Raginis.

 

Mariusz Rytel

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe