Odsłonięcie tablicy Prymasa Tysiąclecia w dniu Diecezjalnego Święta Dziękczynienia - [VIDEO] i [FOTO]

  • 20.09.2021, 16:55 (aktualizacja 20.09.2021, 23:19)
  • Tylko dobre informacje
Odsłonięcie tablicy Prymasa Tysiąclecia w dniu Diecezjalnego Święta Dziękczynienia…
Duchowy przywódca, autorytet moralny, wielki patriota, a od niedawna także błogosławiony. Kardynał Stefan Wyszyński ma w Łomży specjalne, poświęcone sobie miejsce. Kilkunastoletni Stefek spogląda teraz z tablicy umieszczonej na budynku przy ulicy Dwornej. Nieprzypadkowo. To właśnie w tym miejscu mieściła się Prywatna Siedmioklasowa Szkoła Handlowa Męska, do której w latach 1915 - 1917 uczęszczał przyszły kapłan.

W ten sposób Łomża oddała hołd błogosławionemu Prymasowi Tysiąclecia. Pomysłodawcą wmurowania tablicy we fronton budynku, w którym ponad sto lat temu mieściła się szkoła, a który obecnie należy do ZNP, jest proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski.

- To jest dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, naszego rodaka i za matkę niewidomych Elżbietę Różę Czacką. Tak się składa, że w naszej diecezji to również dzień dziękczynienia za plony – powiedział ks. Marian Mieczkowski. – Wyrażamy wdzięczność za wszystko, co wyrosło w tym roku na polach, w ogrodach, na działkach, a nawet na balkonach - dodał proboszcz Katedry

 

 

Tablica odlana jest z brązu. Na niej umieszczona jest płaskorzeźba. Projekt wykonała Alicja Kamieniczna i Michał Adamowski z Łomży, a odlał ją ludwisarz z Krakowa. Inicjatywę patronatem objął duszpasterz diecezji łomżyńskiej - biskup Janusz Stepnowski.

Wykonanie tablicy wsparło także miasto Łomża, społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, Łomżyńskie Bractwo Kurkowe oraz mieszkańcy Łomży. Uroczystego odsłonięcia dokonali: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz uczniowie: Mateusz Dziczek z Katolickiego Liceum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jan Saniewski z I Liceum im. Tadeusza Kościuszki i Kacper Zając z Zespołu Szkół Ekonomicznych i

Ogólnokształcących.

 

- Tablica jest naszym darem wdzięczności za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Ma także przypominać, że jako uczeń tutejszej szkoły, był również mieszkańcem Łomży – podkreślił prezydent Mariusz Chrzanowski. - Niech ta wyjątkowa postać będzie dla nas wszystkich życiowym drogowskazem - dodaje, dziękując jednocześnie tym, którzy przyczynili się do jej powstania.

 

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza, jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Część wczesnych lata życia kard. Wyszyńskiego związana była z Łomżą, która słynęła jako ośrodek edukacyjny. Do Łomży Stefan Wyszyński wrócił 5 kwietnia 1970 r., kiedy, już jako kardynał, wygłosił kazanie podczas konsekracji biskupa Mikołaja Sasinowskiego w Katedrze Łomżyńskiej. Powiedział wtedy: "Dzieci Boże! Zawsze, gdy jestem w Łomży, do radości wspólnych dołączają się osobiste... Właśnie tutaj, w tym kościele, wypraszałem sobie powołanie kapłańskie". Dlatego dla mieszkańców Łomży to dodatkowy powód do radości z beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

- Łomża i Ziemia Łomżyńska była dla kardynała Stefana Wyszyńskiego szczególna. – powiedział Piotr Modzelewski radny sejmiku województwa podlaskiego. – Razem z świętym Janem Pawłem II walczyli o polską tożsamość, o historię i o to, by polityka była prorodzinna, propolska i państwowa, a nie autorytarna. I te wartości powinny nam być bliskie również dzisiaj, by nie zapominać czym jest Bóg, Honor i Ojczyzna. Dzisiaj obserwujemy kryzys tych wartości, dlatego tym bardziej trzeba to podkreślać i o tym pamiętać - dodał radny Piotr Modzelewski.

Łomżyńskie dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego odbywało się razem  z dożynkami diecezjalnymi w Katedrze Łomżyńskiej. Uroczysta msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łomżyńskiej biskupa Janusza Stepnowskiego, była zwieńczeniem dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony.

- W te wieńce dożynkowe wplecione są krzyże, tak jak nieraz krzyże są wplecione w nasze życie.  Ale jest też wpleciona Eucharystia, jako element naszego życia, który nas umacnia. Są też bochny chleba, kielichy, postać naszego błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale też świętego Jana Pawła II – podkreślił w homilii biskup Janusz Stepnowski. – Dziękujemy wam rolnicy za to, że jesteście wierni waszemu powołaniu, ziemi i gospodarstwu, ale we wszystkim trzeba umiaru. Gospodarstwo nie może stać się celem waszego życia, bo tym celem jest szczęście waszych rodzin. Musimy mieć czas dla najbliższych, bycie razem i wzrastanie w Chrystusie. To jest źródłem szczęścia - podkreślił ordynariusz łomżyński.

Kilkadziesiąt delegacji z wieńcami dożynkowymi, rolnicy z rodzinami brało udział w dożynkach diecezjalnych. Do łomżyńskiej Katedry przybyli aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, modlić się o urodzaj w następnym roku i w intencji rolników oraz osób związanych z rolnictwem.

W niedzielę odbyły się także w Warszawie "dożynki prezydenckie". Województwo podlaskie reprezentowane tam było przez wicemarszałka Marka Olbrysia, a także przez najpiękniejszy tegoroczny wieniec dożynkowy (tak uznała specjalna komisja) wykonany przez mieszkańców miejscowości Boćki Kolonia.    

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe