Janowo świętowało 82. rocznicę rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów

  • 28.09.2021, 12:57 (aktualizacja 29.09.2021, 16:49)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Janowo świętowało 82. rocznicę rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów…
Chcieli walczyć do końca, chociaż wiedzieli, że będzie to bardzo trudna misja. Kiedy mieli iść na pomoc walczącej Warszawie, żołnierze 110. Zapasowego Pułku Ułanów z Janowa dowiedzieli się, że stolica kapituluje, dowódcy Pułku podjęli wtedy decyzję o jego rozformowaniu i utworzeniu w to miejsce trzech oddziałów partyzanckich. To właśnie z Janowa w dalszy bój ruszyły oddziały: ppłk. Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki", mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i rtm. Witolda Bilińskiego. Żołnierze, już bez mundurów, jako partyzanci, bohatersko podjęli walkę, ruszyli na pomoc Warszawie. Wiedzieli jak trudna będzie to walka, ale nie poddali się. W niedzielę, 26 września, pod symbolicznym pomnikiem w Janowie spotkały się osoby, które upamiętniły te wydarzenia.

- Spotykamy się tutaj, w Janowie, już od kilku lat. To święto wpisało się na stałe w tradycję tej społeczności. To naprawdę dzień wyjątkowy, w którym przez swoją obecność podkreślamy rangę tamtych wydarzeń. Możemy podziękować tym, którzy walczyli o Wolność i tę Wolność nam dali. II wojna światowa, to największy konflikt zbrojny, który pochłonął miliony istnień ludzkich. Po tej wojnie powstał nowy porządek geopolityczny. Wśród nas jest wielu, którzy te wydarzenie pamiętają. Ale też wielu odeszło. Pozostał ustny przekaz o tych wydarzeniach, o ludziach, okrucieństwach tej wojny. Jesteśmy Narodem wyjątkowym, odważnym, walecznym. Możemy się w wielu sprawach nie zgadzać, ale wtedy, kiedy przychodzi walczyć o swoje rodziny, o swoją ojczyznę, wtedy idziemy razem. Jesteśmy jednością. idziemy nawet tracąc swoje życie. Tak jak powiedział ksiądz proboszcz: wolność mamy we krwi. Nie damy się zniewolić  - mówił podczas uroczystości starosta kolneński, Tadeusz Klama. 

Obchody rocznicy rozpoczęła Msza św. polowa odprawiona przez ks. Gabriela Jastrzębskiego proboszcza Parafii pw. NSJ w Łosewie. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Ludowy Czerwieniacy oraz na trąbce Piotr Gębarski grający też w dalszej części uroczystości.

Po Mszy św. okolicznościowe przemówienie wygłosili: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Stefan Krajewski Poseł na Sejm RP, Tadeusz Klama Starosta Kolneński, list od Kazimierza Gwiazdowskiego Posła na Sejm RP odczytała Pani Monika Stefańska, a Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK przeczytał list od Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego. Głos zabrał również Sybirak  Marian Paliwoda.

W związku z 10 rocznicą odsłonięcia pomnika w Janowie Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno podziękował inicjatorowi tego przedsięwzięcia Panu Ireneuszowi Mieczkowskiemu wręczając pamiątkowy grawerton.

Podziękowanie za współpracę odebrał z rąk Wójta Gminy Kolno ppłk. Tomasz Żyłka Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, który wkrótce odchodzi na emeryturę.  

W części artystycznej montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie przygotowaniu pod kierunkiem nauczycielek Ewy Kiełczewskiej i Barbary Wądołowskiej.  Patriotyczne pieśni zaśpiewał Zespół Borkowiacy przy akompaniamencie Pawła Podeszwika.   

Następnie przedstawiciele Sejmu RP, samorządów,  służb mundurowych, stowarzyszeń i grup nieformalnych złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Po części oficjalnej nastąpił pokaz „Potęga skoku” przygotowany przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekała wojskowa grochówka oraz ciasta  przygotowane przez Panie z KGW w Janowie.  

O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbała jednostka OSP Janowo i Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Organizatorem obchodów  82 rocznicy rozformowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów w Janowie był  Wójt Gminy Kolno i Centrum Kultury Gminy Kolno, a współorganizatorami  Parafia pw. NSJ w Łosewie, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie,  KGW w Janowie, OSP Janowo i Sołtys wsi Janowo.  

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „ Kultura – Interwencje 2021”.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe