Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 04:08
Reklama
News will be here

Trudno wyobrazić sobie dziś Kurpiowszczyznę bez Zofii Warych

Była niezwykle barwną postacią Kurpiowszczyzny. Dziś trudno wyobrazić sobie region ten bez niosących się echem śpiewanych przez nią pieśni. Śpiewaczka, hafciarka, koronczarka, urocza gawędziarka, strażniczka tradycji. Zofia Warych. Odeszła 28 września w wieku 82 lat.
Trudno wyobrazić sobie dziś Kurpiowszczyznę bez Zofii Warych

Autor: Kuroiowski Nurt Tradycji

Zofia Warych urodziła się w 1939 roku w Dębach, w niewielkiej wsi położonej między Myszyńcem a Łysymi. Śpiew towarzyszył jej od najmłodszych lat. Stanowił tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenia. Zofia Warych swoje umiejętności szlifowała pod okiem rodziców, ale także znanej ciotki Walerii Żarnochowej. Zadebiutowała w 1993 roku, kiedy to na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą wystąpiła z zespołem śpiewaczym z Ciesiny. Namówiła ją do tego siostra. Na kilka lat związała się także z zespołem ludowym z Myszyńca. Jednak to solowa działalność była tym, co Zofię zadowalało najbardziej. Wielokrotnie zdobywała nagrody na festiwalu w Kazimierzu, Nagrody im. Oskara Kolberga oraz Nagrody Muzyka Źródeł. Pieśni kurpiowskie, które wykonywała Zofia Warych brzmiały niezwykle. Śpiewała je w gwarze kurpiowskiej, zachowując autentyczną, właściwą tylko dla regionu myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą. W jej śpiewie zachowały się wszystkie cechy wyróżniające styl i charakter kurpiowskich pieśni. To właśnie tej małej ojczyźnie, czyli Kurpiowszczyźnie oddała bez reszty swoje zdolności i miłość. Była jej niezwykłym ambasadorem.

Zofia Warych była także znaną hafciarką i koronkarką. Misternie wykonane przez nią prace były wielokrotnie nagradzane w konkursie "Rękodzieło wsi kurpiowskiej". 

Twórczyni ludowa odeszła 28 września w wieku 82 lat. Spoczęła na myszynieckim cmentarzu. W ostatniej drodze nie była sama. Towarzyszyła jej rodzina, bliscy przyjaciele i grono życzliwych osób. 


Podziel się
Oceń

Komentarze