Dęby pamięci. W hołdzie pomordowanym więziennikom [FOTO]

  • 13.10.2021, 10:21 (aktualizacja 13.10.2021, 10:34)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Dęby pamięci. W hołdzie pomordowanym więziennikom [FOTO] kpt. Dariusz Śmiechowski, zastępca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze
Posadzeniem dębów pamięci i odsłonięciem pamiątkowych tablic upamiętniono funkcjonariuszy przedwojennej Straży Więziennej z więzienia w Łomży zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. W trakcie uroczystości wręczono odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej.

Historia i współczesność

Dzień 12 października 2021 roku wpisze się na trwałe w historię Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

- To właśnie tego dnia nastąpiło odsłonięcie pamiątkowych tablic upamiętniających męczeńską śmierć funkcjonariuszy Straży Więziennej z więzienia w Łomży - aspiranta Antoniego Binkiewicza i aspiranta Franciszka Kućmierowskiego, którzy oddali życie w sowieckich kaźniach Katynia. Uroczystość była swego rodzaju pomostem łączącym przedwojenne tradycje więziennictwa powracającej na mapy świata Polski z jego współczesnością – informuje kpt. Dariusz Śmiechowski zastępca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

 

Katyń-ocalić od zapomnienia...”

Okazją do uczczenia zamordowanych więzienników z przedwojennego więzienia w Łomży stał się program historyczno-edukacyjny propagowany przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie „Katyń- ocalić od zapomnienia...”. Głównym celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci Zbrodni Katyńskeij. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze czy Charkowie.

 

Uroczysta odprawa

Uroczystość upamiętnienia zamordowanych funkcjonariuszy Straży Więziennej zgromadziła znakomitych gości. Dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze miał przyjemność przywitać Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wosia, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego, Dyrektora Biura Poselskiego Posłanki na Sejm RP Aleksandry Szczudło Panią Agnieszkę Brzezińską, Naczelnego Kapelana Służby Więziennej ks. Adama Jabłońskiego, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku płk. Piotra Kondraciuka.

Po wprowadzeni pocztu sztandarowego głos zabrał minister Michał Woś. Podkreślił wagę inicjatywy upamiętnienia pomordowanych funkcjonariuszy w tym szczególnym miejscu, połączenia mostem pokoleń współczesnej Służby Więziennej z etosem przedwojennej Straży Więziennej. Stwierdził, że dzisiejsza uroczystość to pokazanie historii nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego ale również Straży Więziennej, których wzięły na cel „sowiecki bagnety”.

Z kolei gen. Jacek Kitliński stwierdził, że ta cenna inicjatywa powinna być kontynuowana przez Służbę Więzienną w całej Polsce.

Dyrektor Biura Poselskiego serdecznie podziękowała zaangażowanym w dzisiejsze upamiętnienie. Na koniec odprawy wręczono odznaki za zasługi dla pracy penitencjarnej przedstawicielom Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. W krótkiej przemowie ks. Radosław Kubeł reprezentujący ratowników podziękował za wyróżnienie i wsparcie jakie grupa otrzymała z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze- maseczki uszyte przez więźniów czy wycofany z użytkowania mikrobus przekazany na rzecz „Nadziei”.

 

Dęby pamięci

Jak przekazuje kpt. Dariusz Śmiechowski zastępca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze następnie zebrani przeszli pod tablice pamięci, gdzie ich odsłonięcia dokonali Minister Michał Woś wraz z Dyrektorem Okręgowym płk. Piotrem Kondraciukiem oraz Dyrektor Generalny gen. Jacek Kitliński wraz z Panią Agnieszką Brzezińską. Uroczystego poświęcenia tablic dokonał ks. Tomasz Olszewski, kapelan Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Przy tablicach zaciągnięto wartę honorową wraz w pocztem sztandarowym.

 

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe