Wojciech Sumliński w Łomży. Promocja filmu Powrót do Jedwabnego - [VIDEO]

  • 14.10.2021, 15:19 (aktualizacja 14.10.2021, 16:37)
  • Tylko dobre informacje
Wojciech Sumliński w Łomży. Promocja filmu Powrót do Jedwabnego - [VIDEO]
Film „Powrót do Jedwabnego” Wojciecha Sumlińskiego wyświetlony został w Łomży. Za reżyserię filmu odpowiadają Wojciech Sumliński i Violetta Kardynał, lektorem został Jerzy Zelnik. Produkcja kwestionuje odpowiedzialność Polaków za popełnioną w 1941 roku zbrodnię w Jedwabnem, w której zginęło co najmniej 340 polskich Żydów. W filmie wypowiada się m.in. dziennikarz Rafał Ziemkiewicz, współpracujący z "Tygodnikiem do Rzeczy": "Sprawca zbrodni nie powinien po ofierze zbrodni dziedziczyć, nie powinien ze zbrodni czerpać profitów. I tu mamy odpowiedź, dlaczego muszą zrobić z nas sprawców zbrodni i współsprawców Holocaustu. Logika nie jest taka, że coś zrobiliśmy, co skutkuje takimi oskarżeniami, tylko jest taka potrzeba, żebyśmy byli współsprawcami, bo inaczej nie można by się było od nas domagać majątku" - stwierdza Ziemkiewicz w filmie.

Film, reklamowany hasłem "Żydowski rozbiór Polski", miał mieć swoją premierę 15 września br. Pokaz w Kinie Wisła został jednak odwołany. Projekcję przeniesiono do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal. Samo kino odwołanie premierowego pokazu tłumaczyło awarią techniczną. Pod postem, w którym przekazano tę informację, ograniczono możliwość komentowania.

Kilka dni przed premierą część polskiego środowiska artystycznego publikowała w mediach społecznościowych apel o bojkot pokazu. Jednym z artystów, który pisał w tej sprawie, był Antoni Komasa-Łazarkiewicz. 

Oto list, który Zarząd Gildii Reżyserów Polskich wystosował do prezydenta Łomży. Pozostał bez odpowiedzi. Do pokazu filmu doszło wczoraj w Hali... Kultury.

"Do Prezydenta Miasta Łomża
dr Mariusza Chrzanowskiego

Z oburzeniem przyjęliśmy informację, że w Hali Kultury
12. października br. ma odbyć się pokaz filmu, którego twórcą jest pan Sumliński. To dzieło jest antysemickie w wymowie i zgoda na zorganizowanie takiego wydarzenia okryje Pana hańbą. Domagamy się natychmiastowego odwołania pokazu.
Fakt, że organizuje się go w Hali Kultury zarządzanej przez Urząd Miasta, które leży w bezpośrednim sąsiedztwie Jedwabnego, uważamy za skandaliczny. Władza samorządowa w takim regionie powinna być szczególnie uwrażliwiona na rozpowszechnianie antysemickiej propagandy. Pana decyzja jest niepojęta. Czy wynika z ignorancji, czy ze złej woli? A może podziela Pan zdanie pana Ziemkiewicza, który właśnie został uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i wydalony z Wielkiej Brytanii, a który w filmie, który zgodził się Pan wyemitować, mówi, że "Żydzi chcą zrobić z Polaków współsprawców Holokaustu, bo inaczej by nie można się od nas domagać majątku"?
Cenzura jest kontrolą publicznego przekazywania informacji. Choć słowo kojarzy się pejoratywnie przy uważniejszym rozpoznaniu nabiera właściwego znaczenia. To instrument, który może być użyty w dobrej lub złej sprawie. Pana odpowiedzialnością jest chronić ludzi przed kłamstwem
i manipulacją, a tym właśnie jest film “Powrót do Jedwabnego”. To mowa nienawiści, która nienawiść ma wzbudzać. Antysemityzm nie jest poglądem. Jest przestępstwem. Pan zgadza się, by go rozpowszechniać. Jeszcze nie jest za późno, jeszcze jest czas, by uniknąć pohańbienia. Dlatego apelujemy do Pana o odwołanie jutrzejszego pokazu.

Zarząd Gildii Reżyserów Polskich w składzie:

Agnieszka Holland
Andrzej Jakimowski
Joanna Kos Krauze
Leszek Dawid
Sławomir Fabicki
Borys Lankosz
Paweł Maślona
Łukasz Ronduda
Andrzej Saramonowicz
Janusz Zaorski".

 

Jednak mieszkańcy miasta i Ziemi Łomżyńskiej postanowili spotkać się z reżyserem. Ponad 150 osób obejrzało film, za odwagę i obecność na spotkaniu dziękował Wojciech Sumliński.  

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe