Stanisław Derehajło z Porozumienia odwołany z funkcji wicemarszałka głosami radnych PiS

  • 17.10.2021, 20:01
  • Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
Stanisław Derehajło z Porozumienia odwołany z funkcji wicemarszałka głosami…
Sejmik głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości odwołał Stanisława Derehajłę z funkcji wicemarszałka Województwa Podlaskiego. Zmiany były przedmiotem obrad nadzwyczajnej sesji sejmiku, która odbyła się w piątek, 15 października. Została ona zwołana na wniosek ośmiu radnych PiS. W piątkowych obradach wzięło udział 30 radnych, czyli pełny skład sejmiku. Za odwołaniem Stanisława Derehajły głosowało 15 radnych, 14 było przeciw. Sejmik nie wybrał nowego wicemarszałka. W związku z tym Stanisław Derehajło będzie jeszcze przez pewien czas pełnił tę funkcję.

Sejmik województwa może na wniosek marszałka województwa odwołać poszczególnych członków zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym. Marszałek Artur Kosicki uzasadniając wniosek o odwołanie wicemarszałka, mówił:

- Stanisław Derehajło został po wyborach samorządowych w 2018 r. rekomendowany do objęcia funkcji wicemarszałka przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości – Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Ze względu na działalność polityczną Stanisława Derehajły, stojącą w opozycji do priorytetów programowych, na które oddali głos wyborcy Zjednoczonej Prawicy, klub radnych wycofuje swoją rekomendację i wnosi o odwołanie go z funkcji wicemarszałka.

Stanisław Derehajło w zarządzie województwa nadzorował departamenty: Rolnictwa i Obszarów Rybackich, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Dziedzictwa Narodowego i Departament Społeczeństwa Informacyjnego. Do jego kompetencji należał również nadzór nad Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Wojewódzkim Urzędem Pracy i Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

- Chciałbym bardzo podziękować za pracę w zarządzie województwa podlaskiego. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe. Stanąłem przed wieloma wyzwaniami, z którymi trzeba było się zmierzyć. Udało się zrealizować kilka naprawdę ciekawych pomysłów i mam nadzieję, że będą one służyły mieszkańcom naszego województwa – mówił podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku Stanisław Derehajło.

Jako kandydata na nowego wicemarszałka zaproponowano Sebastiana Łukaszewicza z Solidarnej Polski. Jego kandydaturę poparło 13 radnych, natomiast 16 było przeciwnych. W związku z tym Stanisław Derehajło funkcję wicemarszałka będzie pełnił jeszcze przez pewien czas, do momentu wyboru nowego. Kolejna próba wyboru nowego wicemarszałka odbędzie się podczas najbliższej sesji sejmiku województwa podlaskiego. Ta zaplanowana jest na 25 października.

 

 

 

Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe