Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kulturalne wejście smoka. Bruce Liu wygrał konkurs Chopinowski

Bruce (Xiaoyu) Liu został zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nagrodzony został także Polak, Jakub Kuszlik.
Kulturalne wejście smoka. Bruce Liu wygrał konkurs Chopinowski

Autor: Screen Youtube

Wyniki podano w środku nocy ze środy na czwartek. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener zaznaczył, że w tym roku bardzo trudno było wskazać zwycięzcę, ale ostatecznie światowej sławy konkurs wygrał Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. „Nie wiem, co powiedzieć. Tyle emocji. Jestem zaszczycony nagrodą.” – komentował na gorąco zwycięzca, a wcześniej, po zagraniu finałowego koncertu, wyjawił: „Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są niedobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie”.

Drugie miejsce zajęli wspólnie Alexander Gadjiev (Włochy oraz Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia). Za nimi uplasował Martin Garcia (Hiszpania), a czwartą pozycję objęli Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska). Miejsce piąte należy do Leonory Armellini (Włochy) a szóste do JJ Jun Li Bui (Kanada).

Nagrody

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzyma 40 tys. euro (ponad 180 tys. zł) od prezydenta Polski oraz 500 tys. jenów czyli ok. 17 tys. złotych od prezydenta miasta Hamamatsu i 5 tys. euro (blisko 23 tys. zł) ze strony Filharmonii Narodowej. Osoba na drugim miejscu dostanie 30 tys. euro (ponad 137 tys. zł), a na trzeciej pozycji - 20 tys. euro (91 tys. zł). Za czwarte miejsce jest 15 tys. euro (ok. 68 tys. zł), piąte - 10 tys. euro (ok. 46 tys. zł), szóste - 7 tys. euro (ponad 32 tys. zł).

Bruce (Xiaoyu) Liu

Urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi z Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej czy China NCPA Orchestra.


Podziel się
Oceń

Komentarze