Będzie nowy przetarg na rewitalizację Starego Rynku. Zakończenie prac dopiero pod koniec 2022 roku?

  • 24.10.2021, 19:08
  • Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
Będzie nowy przetarg na rewitalizację Starego Rynku. Zakończenie prac…
Nowy przetarg na rewitalizację Starego Rynku zamierza ogłosić Urząd Miejski w Łomży. Powodem ma być nowa oferta cenowa, którą wykonawca skierował do urzędu w związku ze wzrostem cen robót i materiałów. Do końca roku planowane jest wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy, a zakończenie realizacji rewitalizacji może nastąpić we wrześniu 2022 roku.

- Zmiany w projekcie rewitalizacji Starego Rynku, wynikające z dokonanych odkryć archeologicznych i obowiązek ponownego uzyskania uzgodnień z konserwatorem zabytków, spowodowały ponad roczny przestój w realizacji tej inwestycji. W tym czasie ceny robót i materiałów zasadniczo zdrożały, tak więc wykonawca skierował do Urzędu Miejskiego nową ofertę cenową wykonania pozostałych prac na Starym Rynku. Przepisy nie pozwalają na wyliczenia przez dotychczasowego wykonawcę kosztów po cenach wyższych, niż te wskazane przez niego w kosztorysie ofertowym. Stąd wynika konieczność ogłoszenia nowego przetargu na dokończenie prac – wyjaśnia Urząd Miejski w Łomży.

Umowa na rewitalizację Starego Rynku została zawarta w lutym 2020 roku z firmą Granit Dariusz Pylak Sp. z o.o. ze Strzegomia. Cała inwestycja miała kosztować 6,7 mln zł i zakończyć się w połowie 2021 r. W tym czasie Stary Rynek w Łomży miał zmienić całkowicie swoje oblicze. Powstać miała posadzka z granitu, fontanna, postument pod pomnik Księcia Janusza I. Plac miał mieć również rys historyczny w postaci wyeksponowania dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza. Przeprowadzone w ramach zadania prace archeologiczne odkryły m.in. kilkanaście reliktów konstrukcji murowych wykonanych z kamienia i drewniane cembrowiny dawnych studni.

Z uwagi na ogromną wartość historyczną wykopalisk, miasto zgodnie z wolą mieszkańców, opracowało nową dokumentację uzgodnioną z konserwatorem zabytków. Na zmienioną koncepcję według wskazówek konserwatora, mimo wstępnych ustaleń, nanosił on kolejne uwagi, które dotyczyły przede wszystkim pozostałego zakresu dokumentacji projektowej, a w szczególności wprowadzenia dodatkowych elementów zieleni, których nie było w zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projekcie z 2019 roku. W między czasie trwała pandemia koronawirusa, która miała znaczący wpływ na wzrost cen materiałów budowlanych.

- Dostarczona przez wykonawcę pod koniec września kalkulacja cen prac w projekcie zamiennym nie mogła być przez miasto zaakceptowana z uwagi na przepisy prawa zamówień publicznych. Przeszkodą jest bowiem procentowa wartość zmian wprowadzonych tym projektem. Zgodnie z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy z dn. 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych dopuszcza się zmiany postanowień zawartej umowy lub umowy ramowej w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, gdy łączna wartość zmian (…) w przypadku zamówień na roboty budowlane – jest mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie – tłumaczy łomżyński magistrat. - Według kalkulacji porównawczych kosztorysu ofertowego, stanowiącego załącznik do Umowy z przedłożonym przez Generalnego Wykonawcę kosztorysem ofertowym na wykonanie robót zgodnie z projektem zamiennym wynika, że wartości zmian przekraczają próg wskazany art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. W związku z powyższym brakuje podstaw, zarówno formalnych, jak również prawnych do kontynuacji umowy z dotychczasowym wykonawcą robót. Rozwiązanie umowy zostanie dopełnione w formie obustronnego porozumienia uwzględniającego m.in. warunki gwarancji na wykonane dotychczas roboty, zabezpieczenie placu budowy, zapewnienie komunikacji wokół funkcjonującego budynku Hali Kultury – kontynuuje.


Na dzień dzisiejszy inwestycja jest zrealizowana w około 32%. W ramach tego zakresu wykonano między innymi roboty konstrukcyjne w 59%, przyłącza i instalacje sanitarne w 21%, roboty nawierzchniowe w 24%. Wartość zrealizowanych prac wynosi 2.023.091,41 zł brutto. Obecnie trwa inwentaryzacja i odbiór wykonanych dotychczas robót, przygotowanie i negocjacje warunków porozumienia pomiędzy Miastem Łomża, a Generalnym Wykonawcą zadania oraz równolegle prowadzone są prace nad przygotowaniem przetargu na dokończenie realizacji inwestycji. Do końca roku planowane jest wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy, a zakończenie realizacji rewitalizacji może nastąpić we wrześniu 2022 roku.

Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe