Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych. Skąd wziąć skierowanie?

  • 02.11.2021, 08:59 (aktualizacja 02.11.2021, 11:38)
  • News4Media
Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych. Skąd wziąć skierowanie? iStock
Od wtorku można rejestrować się na kolejne szczepienie przeciwko COVID-19. Dotyczy to osób, które mają ukończone 18 lat. Jak pacjent zostanie poinformowany o skierowaniu?

2 listopada rozpoczęła się rejestracja osób chcących przyjąć trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wcześniej taką możliwość miały osoby starsze, z tzw. grupy ryzyka i medycy. Rada Medyczna działająca przy premierze rekomendowała, aby tym działaniem objąć także wszystkich dorosłych.

Trzecią dawkę może przyjąć każdy, kto ukończył 18 lat i został wcześniej w pełni zaszczepiony. Jednak od ostatniego podania preparatu musi minąć przynajmniej sześć miesięcy. Podawane są produkty Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) albo Vaxzevria (AstraZeneca) oraz Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).

Jak się zarejestrować?

Nie ma w tym przypadku potrzeby dodatkowej rejestracji na szczepienie. Ministerstwo Zdrowia podało, że zostanie ono automatycznie wygenerowane dla wszystkich osób, które wcześniej przyjęły preparaty ochronne. E-skierowanie zostanie wytworzone w portalu pacjent.gov.pl lub aplikacji mojeIKP. Pacjent może także udać się do lekarza, który też ma możliwość wystawienia skierowania.

Nie oznacza to jednak, że każdy o możliwości przyjęcia dodatkowej dawki zostanie poinformowany od razu. Zależy to od tego, kiedy zaszczepił się po raz ostatni. Skierowanie zostanie wystawione po pół roku od tego momentu. Resort zdrowia zdecydował, że preparat Pfizer-BioNTech będzie podawany pacjentom w pełnej dawce, a produkt firmy Moderna w połowie wcześniejszej dawki.

Trzecia dawka

Do tej pory dawkę przypominającą przyjęło w Polsce około 800 tysięcy osób. Według lekarzy takie działanie jest potrzebne, bo wraz z upływem czasu od ostatniego szczepienie zmniejsza się ilość przeciwciał w organizmie. To ważne zwłaszcza u osób o obniżonej odporności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe