Jedno kliknięcie i konto bankowe pustoszeje. Cyberprzestępcy grasują na znanym portalu aukcyjnym

  • 03.11.2021, 15:12 (aktualizacja 03.11.2021, 15:12)
  • News4Media
Jedno kliknięcie i konto bankowe pustoszeje. Cyberprzestępcy grasują na… iStock
Użytkujesz platformy sprzedażowe? Miej się na baczności, bo właśnie branżę e-commerce wybrali oszuści internetowi na cel swoich działań. Z pozoru wiarygodną wiadomością usypiają czujność i doprowadzają do nieumyślnego przekazania danych ofiary. Stąd już tylko jeden krok do wyczyszczenia zawartości konta bankowego.

Cyberprzestępczość w rozkwicie

Rozwój technologii sprawił, że tradycyjne kradzieże przestępcy zaczęli przekształcać w wirtualne oszustwa. Niemal codziennie w mediach można spotkać się z informacjami o kolejnych sztuczkach naciągaczy. Wszystkie opierają się jednak na tej samej zasadzie – złodzieje usypiają czujność użytkownika i manipulują nim w taki sposób, aby wykonał polecone przez nich czynności. Odrobina nieuwagi może jednak słono kosztować nazbyt ufnych internautów. Wystarczy jeden fałszywy ruch i niepożądane osoby zyskują wiedzę, która pozwoli im m.in. wykonywać w naszym imieniu transakcje bankowe lub podpisywać umowy kredytowe.

Allegro na celowniku

Jedna z największych platform sprzedażowych od pewnego czasu udostępnia swoim użytkownikom możliwość sprzedaży lokalnej. Oferty te różnią się nieco od tradycyjnych aukcji, ponieważ przypominają raczej standardowe ogłoszenie. Można odpowiedzieć na nie za pomocą specjalnego formularza kontaktowego. Jak podaje portal Niebezpiecznik, zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, to właśnie wiadomości od potencjalnych kupujących powinny wzbudzić naszą czujność. Poniżej opisujemy, w jaki sposób przebiega wyłudzenie danych:

1. W odpowiedzi na ofertę sprzedaży przychodzi wiadomość, w której kupujący skarży się, że ma problem z dokonaniem zakupu. Wyrażając swoje zainteresowanie prosi o pomoc w dokończeniu transakcji.

2. W dalszej części konwersacji oszust przesyła zrzut ekranu, który rzekomo ma informować o wymaganym podaniu adresu email sprzedającego, aby uwierzytelnić rzeczoną sprzedaż. Grafika jest przygotowana w taki sposób, aby nie budzić najmniejszych wątpliwości kontrahenta. Link nie zawiera błędów a po lewej stronie wyświetla się kłódka, która ma sugerować bezpieczeństwo witryny.

3. Jeżeli sprzedawca „połknie haczyk” i poda adres swojej wirtualnej skrzynki, na jego pocztę przychodzi potwierdzenie z prośbą o odbiór pieniędzy od Allegro Group. W tym samym czasie kupujący przesyła kolejny zrzut ekranu z potwierdzeniem „udanej transakcji”. Jeżeli użytkownik nabierze się na wypłatę środków i podda się „procesowi weryfikacji”, przekaże cyberprzestępcom wszystkie informacje niezbędne do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

???? Uwaga! Otrzymujemy więcej niż zwykle zgłoszeń o oszustwach na Allegro Lokalnie

Zobacz na czym polega atak i jak się przed nim bronić: https://t.co/d6FREOqfIi

Ofiary mogą stracić wszystkie pieniądze ze swojego konta w banku. Dlatego przekaż info znajomym.

Pls RT! pic.twitter.com/GHePdr3atE

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe