Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne. Kwesta 2021- [VIDEO]

  • 03.11.2021, 12:58 (aktualizacja 03.11.2021, 13:30)
  • Tylko dobre informacje
Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne. Kwesta 2021- [VIDEO]
Łomżyński cmentarz jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. Ma równo 220 lat. Groby polskie są kotwicą narodu, utwierdzają nas w przekonaniu, że mamy prawo do niepodległości, że mamy prawo być jednym z pierwszych narodów Europy. Tak o łomżyńskim Cmentarzu mówił Jerzy Waldorff. Porównując go jednocześnie do warszawskich Powązek nazwał go czarną perłą Północnego Mazowsza.

Kwesta Ratujemy Łomżyńskie zabytki cmentarne od 37 lat wzbudza powszechny entuzjazm, otwiera sera oraz portfele nie tylko mieszkańców Łomży. To materialny dowód na to, że cmentarz otoczony jest troską, to gwarancja, że to co najpiękniejsze i najwartościowsze w naszej historii przetrwa.

Kwestujących na łomżyńskim cmentarzu spotkać można było w bramach i alejkach. Wśród nich znalazły się władze miasta i województwa, radni, ludzie kultury i dziennikarze.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z powodu pandemii zbiórka prowadzona była wyłącznie w formule online. W tym roku bez żadnych przeszkód można było odwiedzić groby.

Łomżyński cmentarz to pochodząca z pierwszych lat XIX wieku nekropolia, która łączy w sobie trzy cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i prawosławny. Na cmentarzu znajduje się 560 zabytkowych nagrobków zbudowanych w różnych stylach. Są tu nagrobki i grobowce w stylu klasycystycznym, neoklasycystycznym, neogotyckim, eklektycznym oraz z elementami neorenesansowymi. W kamieniu i metalu zapisana jest historia dwóch wieków Łomży. Tu spoczywają szczątki min.: Jakuba Wagi autora "Flory Polskiej", pisarza Feliksa Bernatowicza, czy poety Jana Kulki. Leżą tu uczestnicy powstania listopadowego i styczniowego, żołnierze polegli w pierwszej i drugiej wojnie światowej, ludzie zasłużeni, ale też zwykli obywatele miasta. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Podczas tegorocznej kwesty zebranych zostało ponad 51 tysięcy złotych. To wspólny sukces kwestarzy oraz łomżyniaków, ich gości i rodzin – ludzi dobrej woli.

 

Etiuda z 2013 roku Cmentarz łomżyński:

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe