Polski Ład na Ziemi Łomżyńskiej - [VIDEO] i [FOTO]

  • 04.11.2021, 17:24 (aktualizacja 05.11.2021, 12:01)
  • Tylko dobre informacje
Polski Ład na Ziemi Łomżyńskiej - [VIDEO] i [FOTO]
Ponad 23 mld złotych na inwestycje otrzyma łącznie 2785 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski, czyli aż 97 proc. samorządów. Powiat Łomżyński otrzyma ponad 100 ml złotych. Z tej okazji w Starostwie powiatowym odbyło się spotkanie parlamentarzystów i samorządowców Ziemi łomżyńskiej.

Samorządowcy jednym głosem wskazywali na największe zmiany w czasach wolnej Polski, których celem jest szybki rozwój Polski lokalnej

- To duża kwota, która pozwoli zaspokoić lokalne potrzeby, pozwoli lepiej żyć mieszkańcom województwa podlaskiego, do którego trafi ponad 1,2 miliarda złotych, w tym ponad 100 milionów do powiatu łomżyńskiego. To ogromne pieniądze, jakich nigdy wcześniej nie było - mówił Dariusz Piontkowski, wiceminister Edukacji i Nauki.

Z kolei Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski ocenił, że skala i formuła pomocy jest bezprecedensowa, bo liczy nawet do 95 proc. dofinansowania  inwestycji.

- Jak obliczyłem, subregion łomżyński tylko z funduszu rozwoju dróg otrzymał już ponad 126 milionów złotych. To tworzenie trwałych podstaw rozwoju i poprawa warunków życia dla wszystkich naszych powiatów - dodał wojewoda Bohdan Paszkowski.        

Wicemarszałek Marek Olbryś zaznaczył, że program Polski Ład pozwala decydować samorządom na co powinny być przeznaczone środki, co umożliwia ich skuteczny rozwój.

- Odbiera argumenty krytykom, którzy twierdzą, że obecny rząd nie jest przyjazny samorządom. Zaprzecza też opiniom, że są to pieniądze dla wybranych. W powiecie łomżyńskim tylko jednej gminy nie ma na liście beneficjantów – podkreślał wicemarszałek. - Chciałbym też przypomnieć, że także samorząd województwa kieruje szeroki strumień pieniędzy do miast i gmin w dziedzinach, które pozwalają im na rozwijanie infrastruktury technicznej, ale także inicjatywy społeczne.

Do podziękowań dla rządu i gratulacji dla samorządów dołączyli się parlamentarzyści. Dla senatora Marka Komorowskiego był to "symboliczny i ważny dzień".

- W czasach koronawirusa rozbudzenie gospodarki jest bardzo istotne – powiedział senator.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski z kolei zaakcentował znaczące wsparcie województwa podlaskiego, które ma piątą pozycję w kraju pod względem wysokości funduszy, a nie należy do największych regionów.  

Dziesiątki kilometrów dróg, zmodernizowane wodociągi, nowe obiekty sportowe dzięki środkom z Polskiego Ładu

W planach łomżyńskich samorządowców są dziesiątki kilometrów dróg, modernizacja systemów wodociągowych i oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania odpadów, obiekty sportowe, a w Łomży dwa kolejne etapy budowy bulwarów nad Narwią. Prezydent, burmistrzowie i wójtowie są zgodni: nigdy nie dysponowali tak znacznymi środkami na inwestycje, które sami wskazali, a na które nie byłoby szans bez dofinansowania na poziomie nawet 95 proc.

Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski otrzymał czek (15,2 mln zł) oraz zapowiedział, że powiat przeznaczy je na poprawę stanu dróg.      

- Będzie to ponad 13 kilometrów na terenie pięciu gmin. Wybraliśmy wspólnie trasy o największym natężeniu ruchu, w tym "liderkę" w tej dziedzinie - drogę Chojny - Nowogród, która jest elementem najkrótszego szlaku z Warszawy na Mazury, a ponadto najbardziej niebezpieczne i zdegradowanie – poinformował starosta.

Polski Ład wpłynie także na stan dróg w gminach Miastkowo (nieco ponad 4 mln zł), Przytuły (5,130 mln zł), Śniadowo (6,174 mln zł)  i Zbójna (4,548 mln zł), a w Wiźnie (3,872 mln zł) dodatkowo przebudowany zostanie most na Narwi w Bronowie. Drewnianą konstrukcję, która jest sporą atrakcją dla turystów i "wystąpiła" np. w filmie "Wołyń", zastąpi coś solidniejszego.

Nowogród (blisko 9 mln zł) zdecydował się na gruntowną modernizację oczyszczalni ścieków i zakup pojazdu, który dostarczać tam będzie płynne odpady z mniejszych miejscowości gminy.    

- To niezwykle ważna sprawa, zwłaszcza dla gminy z dwiema dużymi rzekami - Narwią i Pisą - o które musimy dbać. Prawie 9 milionów złotych byłoby dla nas nieosiągalne w innych warunkach. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to inwestycja, której potrzebę tak bezpośrednio dostrzegają mieszkańcy, ale jest absolutnie niezbędna - poinformował burmistrz Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu.

Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego jest jedynym, który będzie realizował dwa zadania z różnych dziedzin. Za fundusze z Polskiego Ładu, liczące 7,273 mln zł, gmina uporządkuje system gospodarowania odpadami oraz zapewni infrastrukturę sportową swojemu zespołowi szkół. Gmina Łomża (10,450 mln zł) postawiła na rozbudowę i modernizację systemu zaopatrzenia w wodę.

- To będzie dla nas nie wyjście z pandemii, ale wyjście z głębokiego PRL - powiedział Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. 

Największym „wygranym” pierwszego naboru programu jest samorząd miejski Łomży otrzymując wsparcie w wysokości 37,8 mln zł. Jak poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski, fundusze przeznaczone będą w całości na drugi i trzeci etap budowy bulwarów nad Narwią. Trasy spacerowe i rowerowe oraz inne atrakcje będą się ciągnąć od mostu Hubala (czyli plaży miejskiej) przez istniejąca już część bulwarów z portem do stadionu miejskiego. Wiceminister Dariusz Piontkowski  podkreślił jak ważna jest współpraca lokalnych parlamentarzystów, radnych wojewódzkich i miejskich, którzy wspierali łomżyńską inwestycję.

- To trudne zadanie, zwłaszcza ze względu na ograniczenia czasowe, ale nie boimy się - stwierdził prezydent.    

Pieniądze  z rządowego funduszu pozwolą otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych w gminach powiatu Łomżyńskiego, i tak gmina jedwabne otrzymała ponad 7 ml złotych

 

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Samorządy mogły wnioskować o fundusze z 35 obszarów w wysokości nawet 95 proc. dofinansowania na m.in.: budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, czy odnawialnych źródeł energii. Pozostały niewielki procent inwestycji dołożą JST z własnych budżetów.

To program, jak mówili obecni na konferencji prasowej który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, powiatów, gmin, województw. Kolejna transza na przełomie listopada i grudnia tego roku.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe